Bank Mleka Kobiecego

logo_1.bmplogo%20bm.bmplogo%20miasta.bmp

REGIONALNY BANK MLEKA KOBIECEGO

Wartość kobiecego mleka i możliwość dzielenia się nim w bezpieczny sposób jest podstawą tworzenia banków mleka. Bank Mleka w naszym Szpitalu jest wyposażony w najnowszy sprzęt do utrwalania i badania pokarmu kobiecego, zapewniający jego bezpieczeństwo i jakość.

Jedną z poważniejszych przyczyn braku możliwości karmienia swojego dziecka jest poród przedwczesny. Noworodki urodzone przed 37 tygodniem ciąży, dla których pokarm mamy ma szczególne znaczenie terapeutyczne, paradoksalnie są w grupie ryzyka dzieci karmionych sztucznie.

KONTAKT:

tel: 512 894 901  (poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8.00-14.00)

bankmleka@szpitalmadalinskiego.pl

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości odpowie specjalista.

BADANIE SKŁADU MLEKA KOBIECEGO

Uprzejmie informujemy, że istnieje możliwość zbadania składu pokarmu w naszym laboratorium. Ocena składu mleka z dobowej jego zbiórki (wg wyznaczonych procedur) może być przydatna na każdym etapie laktacji, a w szczególności w przypadku karmienia dzieci np. przedwcześnie urodzonych, z niską masą urodzeniową, chorych, słabo przybierających na masie.
Ofertę kierujemy do szpitali, przychodni, lekarzy neonatologów, pediatrów.
Badanie wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarskie - wymagane jest skierowanie. Cena badania wynosi 102,00 zł.

DSC01854.JPGDSC01861.JPGDSC01870.JPG

Co to jest bank mleka kobiecego?

Bank Mleka Kobiecego to nowoczesne laboratorium, w którym mleko jest badane – jego skład oraz czystość mikrobiologiczna, pasteryzowane (by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo) i przechowywane w odpowiednich warunkach.
Bank Mleka Kobiecego zajmuje się przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Dawczyń – zdrowych, karmiących naturalnie mam, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka, oraz przekazywaniem go (po przeprowadzeniu odpowiednich badań i procedur) potrzebującym dzieciom (głównie dzieci przedwcześnie urodzone), którym brakuje mleka od własnej mamy.
Mleko z Banku Mleka Kobiecego jest pierwszą, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), alternatywą wobec mleka biologicznej matki w sytuacji jego niedoboru
lub braku.

Jak mogę zostać Dawczynią mleka do Banku Mleka Kobiecego?
Dawczynią może zostać zdrowa, nie posiadająca nałogów mama, karmiąca swoje dziecko naturalnie, która chce podzielić się nadmiarem swojego mleka.

Aby zostać dawczynią trzeba skontaktować się z pracownikiem Banku Mleka w celu wstępnej kwalifikacji. Podczas rozmowy telefonicznej zostanie ustalony termin spotkania w Banku Mleka w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie. Podczas wizyty sprawdzone będą wyniki posiadanych przez matkę badań w kierunku zakażenia wirusem HIV, HCV, HBs, WR (kiła). W sytuacji, gdy badania nie będą miały określonej ważności, pobrana zostanie krew (w punkcie diagnostyki laboratoryjnej w szpitalu). Następnie zainteresowana współpracą mama spotka się z lekarzem ginekologiem w celu zebrania wywiadu (m.in. na temat jej zdrowia oraz przyjmowanych przez nią leków).
Po weryfikacji badań serologicznych przez lekarza zostanie podjęta ostateczna decyzja zakwalifikowania zainteresowanej mamy jako dawczyni do banku mleka kobiecego.

Zapraszamy do honorowego oddawania mleka na rzecz naszego  Banku te Mamy, które będą mogły oddać min. 5 butelek (każda po 130 ml) w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia współpracy oraz zadeklarują długoterminowe zaangażowanie (oddanie przynajmniej 25 butelek mleka w trakcie współpracy).

Co dyskwalifikuje mnie jako dawczynię?
Przyjmowanie niektórych leków (np. cytostatyki, antymetabolity), palenie papierosów, zażywanie środków psychoaktywnych, picie więcej niż dwie dawki alkoholu dziennie, picie więcej niż 3 filiżanki kawy albo innych napojów zawierających kofeinę dziennie, pozytywny wynik testów na HIV-1, HIV-2, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, HTLV-1, HTLV-2, kiłę - obecnie bądź w przeszłości oraz karmienie dziecka ponad rok.

Jakie badania muszę posiadać, by być dawczynią? Czy muszę je powtarzać?
Dawczyni jest badana co 3 miesiące w kierunku zakażenia wirusem HIV, żółtaczką typu Bi C, kiłą.

Jak będzie odbierane ode mnie mleko? Czy będę musiała codziennie przyjeżdżać do szpitala?
Mleko będzie zbierane przez Dawczynię w domu i przechowywane w formie zamrożonej. Dołożymy wszelkich starań, by odbiór mleka z domu Dawczyni był dla niej dogodny.

DSC01883.JPGDSC01863.JPGDSC01879.JPG

19 października 2015 roku, pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Szpitalem im. Św. Rodziny oraz Radą Naukową Fundacji Bank Mleka Kobiecego, został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją we współpracy z Regionalnym Bankiem Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Z PONIŻSZYCH MATERIAŁÓW:

Mleko kobiece, a rozwój wcześniaków.

Mleko kobiece, a mleko modyfikowane.

Zalety karmienia dzieci mlekiem kobiecym.

Bank Mleka Kobiecego - jak zostać dawczynia?

Bank Mleka Kobiecego - co to jest?

Aktualności z  Banku Mleka

Podpisanie listu intencyjnego o utworzeniu
Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją