Centrum Porodów Naturalnych

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

  Tłumacz migowy


Szpital

Centrum Porodów Naturalnych

Centrum Porodów Naturalnych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny dysponuje 2 apartamentami. W kameralnych wnętrzach, wystylizowanych na domowe zacisze, czeka na kobietę salonik dedykowany do porodu wraz z zapleczem higieniczno - sanitarnym.

Centrum Porodów Naturalnych dedykowane jest dla kobiet z ciążą niepowikłaną. Kierowane są tu kobiety wcześniej przygotowane do takiej formy porodu przez położne w szkole rodzenia lub podczas wizyt w Przychodni Przyszpitalnej oraz Pacjentki wyselekcjonowane w Izbie Przyjęć przez lekarzy dyżurnych. Nad przebiegiem porodu czuwa położna. Poród odbywa się bez znieczulenia.

Centrum Porodów Naturalnych jest oddziałem Bloku Porodowego.

Magia porodu

We wnętrzach Centrum Porodów Naturalnych kobieta może uwolnić swa energię tańcząc w rytm ulubionej muzyki, śpiewając, krzycząc, stękając, tuląc się do partnera. Skakanie na piłce, kołysanie biodrami, falowanie w wodzie oraz wszelka aktywność fizyczna ułatwiają fizjologiczny proces narodzin dziecka. Ważne jest skupienie, wyciszenie, wsłuchanie się i współpraca ze swoim ciałem, wtedy uda się poczuć każdy mięsień, którego praca pomaga przyjść dziecku na świat.

Podczas porodu fizjologicznego kobieta oswaja strach, poznaje własne zasoby, odkrywa w sobie odwieczną naturalną kobiecą moc i siłę.

Poród jest przeżyciem trudnym, lecz najważniejszym w życiu każdej kobiety. Kobieta doświadcza go fizycznie, psychicznie oraz duchowo. Intensywność doznań jest skrajna – od totalnego bólu po chwile błogiej przyjemności i prawdziwej rozkoszy. Rodzi się dziecko, rodzi się także matka.

Bezpieczny poród do wody

Wejście podczas porodu do wody odpręża i umożliwia wyzwolenie naturalnych endorfin i oksytocyny. Skurcze stają się natychmiast mniej bolesne i bardziej skuteczne, w konsekwencji porody do wody są krótsze niż porody tradycyjne. Ciepła woda pozwoli w pełni rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie, uwolnić ich napięcie i przygotować się na przyjęcie kolejnego skurczu. Woda działa również miejscowo, zmiękcza tkanki krocza, unikając tym samym jego pęknięciu.

Basen porodowy

Ciało podczas porodu do wody jest lekkie i swobodnie, bez wysiłku można je unosić i radzić sobie ze skurczami, na swój własny sposób. Łatwiej jest także wypchnąć dziecko do wody, niż w powietrze. Dziecko doznaje mniejszego szoku podczas przyjścia na świat, ponieważ trafia do znanego mu środowiska wodnego. Krótszy czas porodu do wody oznacza także mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu. Łagodzone są także bodźce zewnętrzne, takie jak światło, hałas czy temperatura.

Łagodzenie bólu porodowego

 • imersja wodna

  Immersja wodna może obejmować jedynie wczesną fazę skurczów lub cały czas porodu, aż do narodzin dziecka. Woda łagodzi ból, relaksuje i odpręża, zapewniając łatwy sposób na pozbycie się napięć narastających w ciągu całego dnia. Dostarcza ulgi od stałego nacisku płodu na dolną część pleców i obszar miednicy. Zanurzenie w ciepłej wodzie skraca czas porodu i czyni go mniej bolesnym.
 • masaż

  Masaż podczas porodu rozluźnia ciało, dodaje energii. Zwykle obejmuje okolicę lędźwiowo-krzyżową, ponieważ nerwy dochodzące do mięśni miednicy pochodzą właśnie z tej części kręgosłupa. Masowanie okolicy lędźwiowej umożliwia zmniejszenie odczuwanego przez kobietę bólu. Jest także świetną formą komunikacji z kobietą rodzącą. Możemy używać go na pewnych etapach porodu wykorzystując różne techniki: od klasycznej po masaż rozgrzanymi woreczkami z pestkami wiśni, żelpakami, lub wykorzystując piłeczki tenisowe, których zastosowanie daje ulgę w przerwie międzyskurczowej poprzez rozluźnienie układu kostno - stawowego i mięśniowego. Uciski miednicy podczas trwającego skurczu ułatwiają otwarcie kanału rodnego a także pomagają dziecku wstawić się w płaszczyznę wchodu miednicy. Oprócz okolic lędźwiowo-krzyżowych zastosowanie ma również masaż punktów akupresurowych piszczeli, który wzmacnia czynności skurczowe macicy.
 • tens

  To metoda przezskórnej stymulacji nerwów, sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna i skuteczna, ograniczająca dolegliwości bólowe podczas porodu. Jest w 100% bezpieczna dla matki i dziecka. UWAGA! Urządzenie należy podłączyć w chwili, gdy pojawiają się pierwsze skurcze porodowe, jeszcze w warunkach domowych inicjując w ten sposób produkcję endorfin. Siła stymulacji powinna rosnąć wraz ze wzrostem siły skurczów i powinna być utrzymywana na adekwatnym poziomie. Rozpoczęcie terapii na sali porodowej w momencie zaawansowanego porodu, np. 4 cm rozwarcia szyjki macicy, nie daje szansy na jej skuteczność. Dlatego należy zapoznać się z metodą i wypożyczyć urządzenie parę tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Metoda TENS w zwalczaniu bólów porodowych jest alternatywą nawet do znieczulenia zewnątrz oponowego, czas jej działania jest nieograniczony. Ponadto, jest metodą dającą rodzącej pełną swobodę wyboru pozycji porodowych.
 • hipnobirthing

  Hipnoza w porodzie to skuteczna i naturalna metoda łagodzenia bólu. Umysł kobiety podczas porodu w sposób naturalny wchodzi w stan transu. Proces ten można wesprzeć również świadomie, stosując relaksacje lub afirmacje porodowe. Pomagają one wyciszyć się, nawiązać lepszy kontakt własnym ciałem, instynktem oraz rodzącym się dzieckiem.

Pobyt w Centrum Porodów Naturalnych po porodzie

Poród w Centrum Porodów Naturalnych jest bezpłatny. Standardowo Pacjentka przebywa w salach porodowych do 2 h po porodzie, do czasu zakończenia pierwszego kontaktu skóra do skóry (tzw. kangurowania).

UWAGA! Nie ma możliwości wcześniejszego rezerwowania sal Centrum Porodów Naturalnych.

Opieka medyczna

Lekarz Kierujący Oddziałem Położnictwa
dr n. med. Jerzy Zwoliński
Pielęgniarka Koordynująca
mgr Małgorzata Taraszkiewicz

Kontakt z Centrum Porodów Naturalnych

Tel. stacjonarny
(pon. -pt.)
22 45 02 410
Tel. kom.
(pon. -pt.)
512 894 998

Infrastruktura

1 dwupokojowy apartament z salonikiem dla osoby towarzyszącej wraz aneksem kuchennym i 2 łazienkami oraz 1 sala porodów naturalnych z wanną i łazienką 
2 miejsca porodowe
Całodzienne wyżywienie
WiFi
Telewizja

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa