Oferujemy skuteczną pomoc w zakresie ginekologii dziecięcej oraz dziewczęcej, wykazując się empatią, cierpliwością i otwartością na każde wyzwanie.
-
Otaczamy profesjonalną opieką
Twoje dziecko podczas hospitalizacji
Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny przeznaczony jest dla chorych dzieci wymagających leczenia szpitalnego. Pacjenci do 18 roku życia przyjmowani są ze skierowaniem od lekarza: podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NiŚPL) oraz z gabinetów niepublicznej ochrony zdrowia. Pacjenci bez skierowania mogą być przyjmowani w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia. Oddział nie prowadzi konsultacji lekarskich w ramach Izby Przyjęć.
Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny jest miejscem przyjaznym rodzinie. Personel medyczny na bieżąco informuje opiekunów o stanie zdrowia dziecka. Dokładamy starań, aby prowadzona diagnostyka była szybka i efektywna. Ograniczamy czas pobytu dziecka w Szpitalu do minimum, zalecając kontynuację leczenia w domu i zmniejszając tym samym stres zarówno małego Pacjenta jak i jego opiekunów.
Nasz personel otacza dzieci empatyczną i troskliwą opieką, aby powrót do zdrowia przebiegł w jak najbardziej komfortowej dla małych pacjentów atmosferze. Oddział umożliwia całodobowy pobyt rodzica lub osoby prawnie upoważnionej do sprawowania opieki nad dzieckiem. Przebywanie osoby bliskiej pozwala dziecku zaaklimatyzować się w nowym miejscu i uławia akceptację przeprowadzanych badań i zabiegów. Oferujemy kameralne, wygodne sale 2-osobowe, wyposażone w łóżka dla opiekunów, każda sala ma również dostęp do łazienki. Opiekunowie mają możliwość wykupienia dla siebie pełnego wyżywienia na czas pobytu w Oddziale.
Gwarantujemy:
|
|
Specjalizujemy się w leczeniu:
- układu oddechowego (zapalenia płuc, oskrzeli, krtani, stany zapalne nosogardła, zatok przynosowych i uszu)
- układu pokarmowego (bóle brzucha, ostre stany zapalne przewodu pokarmowego, diagnostyka chorób przewlekłych układu pokarmowego w tym biegunek i zaparć, diagnostyka hiperbilirubinemii)
- układu moczowego (ostre i nawracające zakażenia układu moczowego, schorzenia urologiczne i uroginekologiczne u dzieci)
Oferujemy skuteczną pomoc w zakresie ginekologii dziecięcej oraz dziewczęcej, wykazując się empatią, cierpliwością i otwartością na każde wyzwanie.
• Oddział Pediatrii zapewnia dostęp do kompleksowej i szybkiej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej (RTG) 24h/7dni w tygodniu. Dysponujemy również kompleksową diagnostyką radiologiczną - badań USG POCUSG, USG ginekologicznego, a wtrybie planowym badań ECHO serca, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego dla dzieci w każdym wieku.
Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny specjalizuje się w leczeniu chorób infekcyjnych wieku dziecięcego, wymagających hospitalizacji, m.in. chorób układu oddechowego, takich jak zapalenia płuc, oskrzeli, krtani, stany zapalne nosogardła, zatok przynosowych i uszu. W leczeniu wyżej wymienionych schorzeń posiłkujemy się obecnością w naszym zespole specjalisty pulmonologa dziecięcego, laryngologa, fizjoterapeutów, którzy aktywnie współuczestniczą w procesie leczenia, stosując kinezyterapię oddechową, drenaże oddechowe oraz zabiegi laryngologiczne jak paracenteza.
Szybkie testy antygenowe, oraz w wybranych przypadkach testy PCR, na obecność często występujących wirusów i bakterii powodujących infekcje dróg oddechowych (w tym RSV, COVID-19, grypa A i B, adenowirusy, M. pneumoniae) pozwala na stosowanie racjonalnej antybiotykoterapii i ułatwia szybki powrót do zdrowia. Całodobowy, szybki dostęp do pełno-profilowej diagnostyki umożliwia skrócenie czasu pobytu małego Pacjenta w Szpitalu, co może wpłynąć na minimalizację ryzyka ewentualnych powikłań czy koinfekcji.
Obecność konsultujących specjalistów - nefrologa i urologa dziecięcego pozwala prowadzić Pacjentów ze schorzeniami układu moczowego, takimi jak ostre i nawracające zakażenia układu moczowego.
Diagnozujemy i leczymy schorzenia o podłożu alergicznym - alergie skórne: ostre pokrzywki, rumienie, alergie i nietolerancje pokarmowe, alergie wziewne sezonowe i całoroczne.
W Oddziale Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny, w oparciu o szerokie zaplecze diagnostyczne: laboratorium analityczne, pracownia badań RTG i USG, pracownia tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i ECHO kardiografii, dostępności do aparatury HOLTER EKG oraz ABPM („Holter” ciśnieniowy) oraz we współpracy z konsultującymi specjalistami z pediatrycznych dziedzin pokrewnych- pulmonologii, neonatologii, kardiologii, hematologii, nefrologii, ginekologii, neurologii, laryngologii i chirurgii, diagnozowane są i leczone niemal wszystkie ostre i duża część przewlekłych schorzeń wieku dziecięcego. Po wstępnej diagnostyce proponowane jest leczenie i w razie konieczności dalsza diagnostyka w Ośrodkach Klinicznych.
Dzięki współpracy lekarzy pediatrów, neonatologów, dietetyków i psychologów, specjalistów diagnostyki obrazowej i chirurga dziecięcego specjalizujemy się w leczeniu częstych schorzeń układu pokarmowego, takich jak: bóle brzucha, ostre i przewlekłe stany zapalne jelit, diagnostyka biegunek, zaparć czy hiperbilirubinemii.
Dzięki ścisłej współpracy z Poradnią Położniczo-Ginekologiczną zapewniamy kompleksową opiekę ginekologiczną i urologiczną w problemach ginekologicznych wieku dziecięcego takich jak: zaburzenia dojrzewania, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne i niezapalne sromu i pochwy, nieprawidłowe krwawienia, synechia.
Skierowanie do Szpitala może wystawić każdy lekarz, także ten, który nie ma podpisanej umowy z NFZ. Pacjent ma możliwość wybrania placówki, w której chce być leczony.
Skierowanie na leczenie szpitalne zachowuje swoją ważność do chwili realizacji. Do skierowania lekarz kierujący (np. rodzinny lub specjalista) powinien dołączyć także wyniki przeprowadzonych badań diagnostycznych, które były wykonane w celu wstępnego rozpoznania schorzenia.
W przypadku zakwalifikowania Pacjenta do przyjęcia do Szpitala, na oddział lub na operację, dalsze badania wykonywane są już na zlecenie Szpitala.
W trakcie pobytu w Szpitalu Pacjent nie ponosi kosztów operacji, badań i lekarstw potrzebnych w procesie leczenia. Placówka ochrony zdrowia musi zapewnić choremu bezpłatny dostęp do świadczeń związanych z jego leczeniem. Chory nie zapłaci więc, np. za wyroby medyczne zużyte w czasie jego pobytu w szpitalu, wyżywienie, zakwaterowanie, opiekę pielęgniarską.
Pacjent jest wypisywany ze szpitala, gdy jego stan zdrowia na to pozwala. Ma ona jednak prawo opuszczenia Szpitala na własne żądanie. W takim przypadku Pacjent musi być poinformowany przez lekarza o możliwości wystąpienia powikłań spowodowanych przerwanym leczeniem. Swoją decyzję Pacjent musi przedstawić na piśmie, a w razie braku takiego oświadczenia lekarz sporządza odpowiednią adnotację w dokumentacji medycznej chorego.
W przypadku przyjęcia do porodu skierowanie do Szpitala nie jest konieczne!
Do Szpitala należy zgłaszać się ze skierowaniem lekarskim wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zaś w godzinach nocnych lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (ul. Malczewskiego 47A, tel. 22 250 28 01, godziny otwarcia: pn-pt: 18:00 - 8:00, w święta i weekendy całodobowo). Prosimy o zabranie dokumentacji medycznej: Książeczki Zdrowia Dziecka, kart informacyjnych leczenia szpitalnego, aktualnych wyników badań laboratoryjnych i obrazowych. Jeżeli dziecko przyjmuje przewlekle leki specjalistyczne, prosimy o zabranie leków oraz dokumentu potwierdzającego stosowane leczenie. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub wystąpienia stanu zagrożenia życia dziecka skierowanie nie jest wymagane, o przyjęciu do szpitala zdecyduje konsultujący w Izbie Przyjęć lekarz z Oddziału Pediatrii.
Rodzice zgłaszają się z dzieckiem do Izby Przyjęć na poziomie -1. Po zarejestrowaniu dziecka w systemie komputerowym, kierowani są do punktu konsultacyjnego na Oddziale Pediatrii na 1 piętrze. W wyjątkowej sytuacji podejrzenia chorób o znacznym stopniu zakaźności (jak np. ospa wietrzna), dziecko może być skierowane przed zbadaniem do izolatki. Przed zbadaniem przez lekarza każdy pacjent jest poddawany TRIAGE-owi- wstępnej ocenie przez personel medyczny oraz oceniane są parametry życiowe: temperatura, saturacja, ciśnienie tętnicze i czynność serca, oraz masa ciała i wzrost. Na tej podstawie lekarz decyduje o kolejności przyjęć pacjentów oczekujących na konsultację. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu przez lekarza, dziecko jest kierowane do oddziału. Personel wskazuje miejsce pobytu dziecka na sali, omawia z rodzicem topografię oddziału i sprawy organizacyjne. Rodzice proszeni są o zapoznanie się z regulaminem. Lekarz w tym czasie wydaje zalecenia, co do konieczności pobrania przez Panie pielęgniarki badań z krwi lub moczu, badań mikrobiologicznych, badań obrazowych czy zastosowania leków. Pielęgniarka realizuje zlecone przez lekarza zalecenia, które modyfikowane są zależnie od wyników badań i stanu dziecka.
W dni powszednie dziecko pozostaje pod opieką Lekarza Prowadzącego, a w dni wolne od pracy Lekarzy Dyżurnych.
OSOBA, KTÓRA JEST WYPISANA ZE SZPITALA, MA PRAWO DO: