Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 700

Ułatwienia dostępu

Centrum Medyczne Madalińskiego

 • Centrum Medyczne Madalińskiego

Poradnia rehabilitacyjna dla dzieci i niemowląt

Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci i Niemowląt Centrum Medycznego MADALIŃSKIEGO oferuje kompleksową rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, problemami neurologicznymi, ortopedycznymi oraz genetycznymi. Zajmujemy się wspomaganiem rozwoju dzieci zdrowych tzw. profilaktyką zaburzeń psychoruchowych. Poradnia stworzona jest z myślą o komforcie i bezpieczeństwie małych Pacjentów.

Zakres usług

 • Fizjoterapia z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod terapii
 • Masaż Shantala
 • Instruktaż prawidłowej pielęgnacji niemowląt (handling)

Szkoła masażu Shantala

Metody terapii

 • NDT BOBATH

  Początkowo metoda NDT Bobath została stworzona z myślą o dzieciach z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, obecnie wykorzystywana jest w wielu innych przypadkach, w których mamy do czynienia z zaburzeniami rozwoju dziecka. W trakcie terapii terapeuta aktywizuje całe ciało dziecka przez co dostarcza właściwych doznań czuciowych i ruchowych.
  Doświadczenia czuciowo-ruchowe dziecka z zaburzeniami układu nerwowego są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Celem terapii NDT Bobath jest hamowanie nieprawidłowych odruchów, a wyzwalanie ruchów prawidłowych oraz wykorzystanie i utrwalenie zdobytych umiejętności.

 • MASAŻ SHANTALA

  Masaż Shantala sprowadził do Europy francuski ginekolog FriderickLeboyer. W Polsce cieszy się dużą popularnością wśród matek ze względu na swój dobroczynny wpływ na dziecko. Masaż Shantala wycisza i uspokaja, reguluje sen, czuwanie i trawienie, dostarcza bodźców sensorycznych do mózgu. Centrum Medyczne MADALIŃSKIEGO oferuje warsztaty dla rodziców z dzieckiem, w celu nauki wykonywania prawidłowego masażu Shantala. Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w kameralnych grupach, prowadzone są przez fizjoterapeutę – instruktora. Czas trwania spotkania to 1,5-2 godziny.

  Zapisz się już dziś »

 • INTEGRACJA SENSORYCZNA - SI

  Zmysły pozwalają nam na odbieranie bodźców zewnętrznych i dostarczają informacji o naszym otoczeniu i fizycznym stanie naszego ciała. Wiadomości pochodzą z receptorów, czyli narządów zmysłów, jak np. oczy dla wzroku, uszy dla słuchu czy cała powierzchnia skóry dla dotyku. Integracja sensoryczna jest procesem neurologicznym, który organizuje te wszystkie wrażenia płynące z ciała i ze środowiska w taki sposób, aby można je było użyć do celowego działania. Odpowiednie funkcje mózgu integrują informacje płynące ze zmysłów z wcześniejszymi doświadczeniami i odpowiadają na potrzeby środowiska zewnętrznego, czyli dostosowują reakcję organizmu do bodźca. Właściwa integracja sensoryczna jest podstawą prawidłowego rozwoju ruchowego, uczenia się i zachowania.
  Terapia SI poprzedzona jest wnikliwą diagnozą procesów integracji sensorycznej, przeprowadzoną przez certyfikowanego terapeutę SI, wraz ze szczegółowym opisem dla rodziców i jej omówieniem oraz zaplanowaniem programu leczenia.

  Diagnoza procesów integracji sensorycznej zajmuje ok. 3 do 4 spotkań 60-cio minutowych. Dwa pierwsze spotkania obejmują pracę terapeuty z dzieckiem, ostatnie przeznaczone jest na omówienie wyników diagnozy z rodzicami. Podczas tego spotkania rodzice mają możliwość uzyskania od terapeuty wyczerpujących informacji, dotyczących procesów integracji zmysłowej swojego dziecka, otrzymują także diagnozę na piśmie oraz ewentualne zalecenia do pracy z dzieckiem w domu.
  Podczas spotkań z dzieckiem certyfikowany terapeuta obserwuje spontaniczne zachowanie dziecka oraz wykonuje szereg testów, na które składają się między innymi:

  • Obserwacja kliniczna
  • Test oczopląsu porotacyjnego
  • Południowo-Kalifornijskie Testy Integracji Sensorycznej
  • Kwestionariusz rozwoju sensomotorycznego
  • Dodatkowe próby sprawnościowe

  Terapeuta przeprowadza także wywiad z rodzicami dotyczący dotychczasowego rozwoju dziecka, jego nawyków, zachowania w domu i w szkole/przedszkolu.

  Terapia SI kierowana jest głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym:

  • z zaburzeniami integracji sensorycznej (nadwrażliwością lub podwrażliwością np. dotykową, wzrokową, słuchową, przedsionkową, niepewnością grawitacyjną, nietolerancją ruchu, dyspraksją)
  • opóźnieniem i zaburzeniami rozwoju mowy
  • specyficznymi trudnościami szkolnymi, takimi jak: dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia
  • opóźnieniem rozwoju psychoruchowego
  • ciążą wysokiego ryzyka, przedwcześnie urodzonymi lub znacznie po terminie, po pobytach na OIOM-ie noworodkowym, po powikłanych porodach, urodzonymi przez cesarskie cięcie
  • niepełnosprawnością umysłową
  • niedowidzącymi i niedosłyszącymi
  • ADHD, ADD
  • autyzmem
  • zespołem Downa, Aspergera, Reta, Williamsa, Turnera, Kinefertera
  • MPD (mózgowym porażeniem dziecięcym)

 • Terapia wad postaw u dzieci

  Wady postawy dotyczą coraz większą liczby dzieci już w bardzo młodym wieku. Wynika to z zaburzeń rozwojowych w okresie niemowlęcym jak również z barku aktywności fizycznej i nieprawidłowych nawyków ruchowych u dzieci. Im wcześniej wady postawy zostaną rozpoznane oraz im wcześniej będzie wdrożona rehabilitacja tym większe są szanse na zahamowanie bądź cofnięcie dysfunkcji. Zwykle wady postawy dotyczą jednocześnie kilku obszarów układu ruchu dziecka dlatego istotne jest, aby badanie obejmowało całą  sylwetę. Wprowadzając indywidualny program rehabilitacji należy wziąć pod uwagę pozycję w jakiej najczęściej przebywa dziecko, obuwie, nawyki ruchowe, uprawiany sport oraz występowanie podobnych dysfunkcji u rodziców.

Instruktaż prawidłowej pielęgnacji niemowląt – handling

Bezpłatne konsultacje online z fizjoterapeutą dziecięcym w zakresie instruktażu pielęgnacyjnego noworodka

Zapraszamy rodziców dzieci urodzonych w naszym szpitalu na bezpłatną konsultację online z fizjoterapeutą dziecięcym w zakresie instruktażu pielęgnacyjnego noworodka.

Podczas wizyty poznacie jak bezpiecznie

 • podnosić i nosić malutkie dziecko
 • obracać na brzuszek
 • podnosić do odbicia
 • układać do spania.

Pod okiem fizjoterapeuty można spróbować bezpiecznych technik pielęgnacji noworodka oraz uzyskać odpowiedź na nurtujące ważne pytania :)
Zadzwoń do Poradni Rehabilitacyjnej w okresie do 2 tygodni od porodu i umów się na wizytę online.

FIZJOTERAPEUTYCZNE PROGRAMY EDUKACYJNE

Opieka medyczna

Fizjoterapeuci Centrum Medycznego Madalińskiego to uznani i wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem w pracy z najnowocześniejszymi metodami terapii ruchowej:

 • Certyfikowany terapeuta metod: NDT-Bobath, Integracji Sensorycznej, PNFu, Trójpłaszczyznowej manualnej korekty wad stóp, Kinesiotapingu. Absolwentka warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Fizjoterapii oraz studiów podyplomowych na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Uczestniczka wielu warsztatów i konferencji o tematyce pediatrycznej i neonatologicznej. Swoje doświadczenie zdobywała w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Warszawie, gdzie pracowała zarówno z niemowlętami, jak i dziećmi starszymi z zaburzeniami rozwoju, w zakresie m.in. zespołów genetycznych, mpd, zaburzeń integracji sensorycznej, opóźnień psycho-ruchowych, całościowych zaburzeń rozwoju.
 • Certyfikowany terapeuta NDT Bobath i Integracji Sensorycznej. Absolwentka Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Ukończyła liczne kursy, szkolenia, warsztaty z zakresu rehabilitacji pediatrycznej. Ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych uznaje jako standard w odpowiedzialnej pracy z małymi pacjentami.
 • Absolwentka Wydziału Rehabilitacji oraz Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Certyfikowany terapeuta metody NDT Bobath oraz Trójpłaszczyznowej manualnej terapii wad stóp. Ukończyła wiele kursów oraz szkoleń z dziedziny fizjoterapii w pediatrii. Doświadczenie zdobywała m.in. w Poradni Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zajmowała się wspomaganiem prawidłowego rozwoju ruchowego niemowląt oraz fizjoterapią zaburzeń rozwojowych.

Skontaktuj się z nami i umów wizytę

CENTRUM MEDYCZNE MADALIŃSKIEGO
PORADNIA REHABILITACYJNA DLA DZIECI
REJESTRACJA I ZAPISY

poniedziałek-wtorek: 8:00-18:00
środa-piątek: 8:00-15:00
22 45 12 700
22 45 02 391
691 315 095
* CM Madalińskiego świadczy usługi niezakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na rzecz osób nieuprawnionych do świadczeń finansowanych ze środków publicznych oraz na zlecenie podmiotów zewnętrznych.

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa