Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

  Tłumacz migowy

O szpitalu

SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. ŚW. RODZINY WPROWADZA MUZYKOTERAPIĘ DLA DZIECI URODZONYCH PRZEDWCZEŚNIE I NOWORODKÓW CHORYCH W RAMACH KOMPLEKSOWEGO WIELOSPECJALISTYCZNEGO LECZENIA

Warszawa, 4 listopada 2022r. - Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, jako pierwsza placówka na Mazowszu, wprowadza indywidualne sesje terapeutyczne w zakresie muzykoterapii dla dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii w ramach stałej wielospecjalistycznej opieki. Sesje muzykoterapeutyczne dedykowane są wcześniakom i noworodkom chorym po wcześniejszej konsultacji specjalisty neonatologa oraz psychologa opiekującego się matką. Realizowane są raz w tygodniu przez muzykoterapeutę – Agatę Fandri. Każdej sesji towarzyszy głos opiekuna oraz delikatne dźwięki harfy, w przypadku dzieci urodzonych po 32 tygodniu ciąży. Dla dzieci urodzonych wcześniej, rekomendowane jest używanie tylko głosu.

Muzykoterapeuta, podczas indywidualnych spotkań, uczy opiekunów dziecka prostych kołysanek, które można śpiewać maluszkom podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, tulenia, karmienia. Uczy także dbania o uwielbiane przez dzieci rytuały, którym towarzyszą wybrane melodie na określoną porę dnia, m.in. na czas porannej pobudki, podczas karmienia, po drzemce, przed kąpielą. Nucenie, śpiew kołysanek, improwizacja - wszystko w towarzystwie dotyku, zapewniają spokój i regulację oddechu dziecka. Muzyka, podczas sesji,  dostosowywana jest do nastroju noworodka. Stale obserwowany jest jego stan behawioralny, monitorowana jest saturacja, częstotliwość oddechów, tętno. Głos mamy i głos taty są niezbędnymi elementami do budowania unikatowej więzi i relacji z dzieckiem oraz zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa. Rodzicielskie dźwięki stanowią niezwykły zasób wspierający harmonijny rozwój dziecka urodzonego przedwcześnie.

Rehabilitacja muzykoterapeutyczna wcześniaków pozytywnie oddziałuje na poziom  monitorowanych parametrów życiowych, przyrost masy ciała dziecka, szybkość i tor rozwoju, naukę odruchu ssania, stymulację narządu słuchu, rozwój sensomotoryczny i psychoruchowy dziecka przy jednoczesnym niedopuszczeniu do nadmiernej stymulacji. Zapewnia także wzrost dobrostanu psychicznego i przeciwdziała zaburzeniom rozwojowym dzieci urodzonych przedwcześnie. Jednym słowem – przyspiesza zdrowienie. Redukuje jednocześnie rodzicielski stres i lęk.

Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda. Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – to było ostatnie brakujące ogniwo. W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony”. Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe.”  - mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii.

Muzykoterapia to nie koncert, tylko używanie muzyki do celów terapeutycznych. Dla dziecka naprawdę nie ma znaczenia, czy rodzic śpiewa czysto czy równo. Dla niego najważniejsze jest, by słyszeć rodzica i mieć go blisko siebie. Na tym właśnie, między innymi, polega muzykoterapia!” -  wyjaśnia Agata Fandri, muzykoterapeutka Pododdziału Wcześniaków i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny obok Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej jest drugą placówką w Polsce, w której muzykoterapeuci zatrudnieni są na Oddziałach Neonatologii.

###

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ - Od pierwszych dni życia dla Ciebie

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej wraz z chemioterapią i  diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. Placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku" (2007r., 2013r, 2018r.), jest także finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital”(2009r., 2015r., 2019r.). Wysoki poziom usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008  i 2017r. roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2015 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia(2015 r., 2019r.) potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa