Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

Dla pacjenta

 • Jak przygotować się do badań diagnostycznych

Przygotowanie do badań diagnostyki laboratoryjnej

Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania Pacjenta do badań diagnostyki laboratoryjnej w celu uniknięcia odesłania osoby nie będącej w pełni przygotowanej do przeprowadzenia wiarygodnych badań diagnostycznych oraz zapewnienia wiarygodności wyników.

Większość badań powinno wykonywać się na czczo, tzn. bez śniadania, między godz. 7:00 a 9:30 rano. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się również spożycie lekkiej kolacji (bezmięsnej i bezalkoholowej ) do godz.18 (13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków ). Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

Przygotowanie do badań diagnostyki obrazowej

 • Badanie tomografii komputerowej

  Na badanie zgłoś się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W celu dobrego nawodnienia organizmu na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypicie około 1 litra płynów (woda niegazowana).

  Przed badaniem zadbaj o wygodne ubranie, pozbawione metalowych elementów, m.in. nity czy guziki.

  Przed badaniem możesz zażywać leki. Badanie można wykonywać w każdym momencie cyklu miesiączkowego, także w trakcie miesiączki. W celu zapewnienia ochrony kobietom w ciąży przed promieniowaniem, zaleca się wykonywanie badania do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży).

  Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu badanie ciążę lub podejrzenie ciąży.

  W trakcie badania Pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

  • wszelkie nagłe dolegliwości
  • wszelkie objawy po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności)

  Podanie jodowych środków kontrastowych często stosowanych w tomografii komputerowej może wywołać:

  • zawroty głowy
  • swędzenie
  • uczucie gorąca
  • metaliczny smak w ustach
  • kołatanie serca

  Wystąpienie powyższych dolegliwości zgłoś natychmiast zgłosić personelowi medycznemu.

  Po zakończeniu badania zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów (około 2,5 litra wody niegazowanej w ciągu 24 godzin) w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu.

 • Badania endoskopowe

  Gastroskopia - Przygotowanie do badania:

  W dniu badania należy być na czczo, tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów.

  Kolonoskopia – Przygotowanie do badania:

  • 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie spożywaj owoców pestkowych (winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego, maku.
  • w dniu poprzedzającym badanie zjedz lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godz. 13.00 - 15.00) lekki półpłynny posiłek (np. zupa). Od tego czasu nie spożywaj żadnych pokarmów!
  • w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godz. 15.00 - 17.00), pij doustny środek przeczyszczający, każdorazowo wypij min. 750 ml wody. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

  Jeśli przewlekle zażywasz leki:

  • przyjmij przewlekle stosowane leki co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,
  • w dniu badania przyjmij poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody,
  • jeśli chorujesz na cukrzycę lub przyjmujesz leki obniżające krzepliwość krwi, skonsultuj z lekarzem sposób przygotowania do badania.

  Rektoskopia - Przygotowanie do badania:

  Badanie wykonuje się w trakcie pobytu pacjenta w Szpitalu w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa Pacjentom.

Jak przygotować się do:

 • Badań krwi

  Przed badaniem, nie należy przyjmować posiłku od kolacji dzień wcześniej do rana, oraz płynów rano przed badaniem, szczególnie słodkich i kawy, aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń: glukozy, składników lipidowych, białka i innych oznaczanych parametrów. Leki - jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie).
 • Badań moczu

  Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę - oddaną bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można nabyć w aptece). Pojemnik opisujemy imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet.
 • Pobierania moczu na posiew

  Pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece.) Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Należy stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić, do pojemnika zbieramy dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia. Mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków.

  Dobowa zbiórka moczu jest niezbędna do wykonania oznaczeń ilościowych niektórych badań (np. wolnego kortyzolu, wapnia, fosforu).

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach:
poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00
wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

E-MAIL

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.

Mapa