Przygotowanie do badań diagnostycznych

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

Dla pacjenta

 • JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania Pacjenta do badań diagnostyki laboratoryjnej w celu uniknięcia odesłania osoby nie będącej w pełni przygotowanej do przeprowadzenia wiarygodnych badań diagnostycznych oraz zapewnienia wiarygodności wyników.

Większość badań powinno wykonywać się na czczo, tzn. bez śniadania, między godz. 7:00 a 9:30 rano. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się również spożycie lekkiej kolacji (bezmięsnej i bezalkoholowej ) do godz.18 (13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków ). Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

 • Badanie krwi

  Przed badaniem, nie należy przyjmować posiłku od kolacji dzień wcześniej do rana, oraz płynów rano przed badaniem, szczególnie słodkich i kawy, aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń: glukozy, składników lipidowych, białka i innych oznaczanych parametrów. Leki - jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie).
 • Badanie moczu

  Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę - oddaną bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można nabyć w aptece). Pojemnik opisujemy imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet.
 • Pobieranie moczu na posiew

  Pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece.) Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Należy stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić, do pojemnika zbieramy dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia. Mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków.

  Dobowa zbiórka moczu jest niezbędna do wykonania oznaczeń ilościowych niektórych badań (np. wolnego kortyzolu, wapnia, fosforu).

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa