Przygotowanie do badań diagnostycznych

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

  Tłumacz migowy

Dla pacjenta

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania Pacjenta do badań diagnostyki laboratoryjnej w celu uniknięcia odesłania osoby nie będącej w pełni przygotowanej do przeprowadzenia wiarygodnych badań diagnostycznych oraz zapewnienia wiarygodności wyników.

Większość badań powinno wykonywać się na czczo, tzn. bez śniadania, między godz. 7:00 a 9:30 rano. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się również spożycie lekkiej kolacji (bezmięsnej i bezalkoholowej ) do godz.18 (13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków ). Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

 • Badanie krwi

  Przed badaniem, nie należy przyjmować posiłku od kolacji dzień wcześniej do rana, oraz płynów rano przed badaniem, szczególnie słodkich i kawy, aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń: glukozy, składników lipidowych, białka i innych oznaczanych parametrów. Leki - jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie).
 • Badanie moczu

  Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę - oddaną bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można nabyć w aptece). Pojemnik opisujemy imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet.
 • Pobieranie moczu na posiew

  Pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece.) Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Należy stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić, do pojemnika zbieramy dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia. Mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków.

  Dobowa zbiórka moczu jest niezbędna do wykonania oznaczeń ilościowych niektórych badań (np. wolnego kortyzolu, wapnia, fosforu).

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa