Kangurowanie pozytywnie wpływa na mózg dziecka, aktywuje u noworodków szybsze tworzenie się połączeń między neuronami oraz pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych.
-
Pododdział Wcześniaków i Intensywnej Terapii
Pododdział Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny zapewnia opiekę medyczną nad noworodkami przedwcześnie urodzonymi, a także chorymi noworodkami z ciąż donoszonych wymagających intensywnej terapii, urodzonych w naszym Szpitalu oraz innych placówkach medycznych. Zajmujmy się leczeniem stanów patologicznych okresu noworodkowego, m.in.:
Ponadto prowadzimy:
Dotyk stymuluje rozwój wcześniaków i pobudza ich system nerwowy. W zależności od potrzeb, dzieci urodzone przedwcześnie obejmowane są opieką fizjoterapeutów i neurologopedy a ich rodzice opieką psychologa.
Pododdział Wcześniaków i Intensywnej Terapii prowadzi diagnostykę opartą o nowoczesne aparaty do badań RTG, USG, ECHO.
Każdy, choćby najkrótszy okres czasu, w którym rodzice mogą kangurować noworodki jest niezastąpioną formą terapii, szczególnie dla noworodków urodzonych przedwcześnie, z małą lub bardzo małą urodzeniową masą ciała. Kangurowanie to we współczesnej neonatologii metoda wspomagająca leczenie najmniejszych pacjentów czy wręcz jeden z elementów procesu leczenia. To właśnie ciało mamy lub taty jest najlepszym miejscem dla procesu zdrowienia wcześniaków. Już kilkuset gramowe maleństwa, podłączone do respiratora, mogą być kangurowane przez rodziców. Kontakt „skóra do skóry” matki i noworodka powinien trwać nieprzerwanie od pierwszej minuty życia dziecka do zakończenia pierwszego karmienia piersią. Jednak w przypadku dzieci chorych lub urodzonych przedwcześnie jest to niemożliwe. Możliwość kangurowania przychodzi później, wraz ze stabilizowaniem się ich stanu zdrowia. Kangurowane noworodki szybciej przybierają na wadze, łatwiej ustępują ich zaburzenia oddychania, wzmacnia się ich układ immunologiczny. W późniejszym okresie obserwujemy, że dzieci lepiej śpią, rzadziej miewają kolki.
Kangurowanie pozytywnie wpływa na mózg dziecka, aktywuje u noworodków szybsze tworzenie się połączeń między neuronami oraz pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych.