Opieka rehabilitacyjna

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

  Tłumacz migowy

Zakres usług

 • PORADNIA Rehabilitacyjna dla Dzieci i Dorosłych

Opieka rehabilitacyjna

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny zapewnia opiekę rehabilitanta każdemu Pacjentowi, wymagającemu wsparcia podczas hospitalizacji w naszym Szpitalu. Świadczenia rehabilitacyjne, realizowane przez doświadczony zespół specjalistów zapewniający najwyższą jakość zabiegów, z wykorzystaniem najnowszych metod i sprzętu, obejmują:

 • REHABILITACJA DLA KOBIET W CIĄŻY I POŁOGU

  Wszystkie młode Mamy znajdujące się na Oddziale Położnictwa, które powiły swoje dzieci w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny siłami natury i drogą cesarskiego cięcia mogą liczyć na pomoc fizjoterapeuty w pierwszej dobie po porodzie. Pacjentki otrzymują wyczerpujące informacje z zakresu poprawnej pionizacji, aktywizacji mięśni dna miednicy czy stabilizacji rany po cięciu i episiotomi. Kobiety są uczone w jaki sposób przeciwdziałać powstaniu zrostów pooperacyjnych oraz na bieżąco korygowana jest postawa ciała wszystkich Mam. Fizjoterapeuta udziela również informacji, w jaki sposób pozbyć się bólu pleców i jak można złagodzić obrzęki. Podczas pobytu w naszym Szpitalu, każda Mama ma możliwość konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologiczym.

  Na Pododdziale Patologii Ciąży także można skorzystać z rehabilitacji szpitalnej. Często długotrwałe leżenie, związane z zagrożeniem ciąży, może powodować osłabienie siły i zmniejszenie masy mięśni. Fizjoterapeuta uczy Pacjentki prostych, niezagrażających życiu dziecka ćwiczeń, które będą mogły wykonywać w łóżku. Rosnące w brzuszku dziecko może być też przyczyną bólów w obrębie kręgosłupa oraz miednicy kostnej. Rehabilitant, po konsultacji z lekarzem, zaproponuje rozwiązanie, które złagodzi dyskomfort.

 • REHABILITACJA DLA NIEMOWLĄT I DZIECI

  Dzieci przedwcześnie urodzone w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, przebywające na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii oraz Pododdziale Patologii Noworodka, objęte są wczesną stymulacją rozwojową, prowadzoną przez wykwalifikowane fizjoterapeutki. Stymulacja jest konieczna, aby dziecko mogło zdobywać doświadczenia motoryczne, jak i sensoryczne (podobnie jak dzieci donoszone), które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego, rozwoju wzorców postawy i ruchu, jak również wpływają na reakcje społeczne.

  Prowadzona wczesna stymulacja rozwojowa ma na celu:

  • Wspomaganie możliwości ruchowych dziecka poprzez indywidualny dobór opieki i pielęgnacji. Rodzicom dziecka udzielany jest obszerny instruktaż prawidłowej pielęgnacji.
  • Wygaszanie negatywnego wpływu doświadczeń sensomotorycznych, którym poddawane jest dziecko od pierwszych chwil życia, aby stworzyć jak największe poczucie własnego bezpieczeństwa.
  • Ograniczanie patologicznych wzorców postawy i ruchu, które jest ściśle związane z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. W przypadku wzmożonego, obniżonego napięcia mięśniowego, asymetrii lub wad stóp wprowadzana jest terapia neurorozwojowa oraz zlecane są ćwiczenia.
  • Wspomaganie prawidłowego wzorca ssania, stosowanie stymulacji oralnej, jeśli jest taka konieczność i dobór odpowiedniego smoczka.

  Stosowane techniki wspierania rozwoju bazują na koncepcji NDT – Bobath, która w sposób nieinwazyjny stymuluje między innymi układ przedsionkowy, proprioceptywny, oddziaływując pozytywnie na prawidłowe reakcje ruchowe. Przy diagnozowaniu możliwości ruchowych dziecka opieramy się również na ocenie spontanicznych ruchów globalnych dziecka. Zespół medyczny oraz pielęgniarski ściśle ze sobą współpracują, zapewniając lepsze wyniki terapeutyczne.

  Mali Pacjenci Oddziału Pediatrycznego, oprócz opieki lekarskiej i pielęgniarskiej objęci są również opieką fizjoterapeutyczną. Zapewniamy m.in.:

  • fizjoterapię oddechową
  • kinezyterapię wg. metody NDT-Bobath
  • instruktaże dla rodziców

  Fizjoterapia oddechowa prowadzona jest metodą AFE (metoda zwiększonego przepływu wydechowego). Metoda ta ma za zadanie:

  • usunięcie z dróg oddechowych dziecka zalegającej tam wydzieliny
  • poprawienie warunków wymiany gazowej
  • poprawienie mechaniki oddechowej przepony
  • zapobieganie powikłaniom

  Kinezyterapia ruchowa prowadzona metodą NDT-Bobath to neurorozwojowa metoda ‘idąca tropem normalnego rozwoju niemowląt’. Kładzie szczególny nacisk na:

  • wpływanie na napięcie mięśniowe
  • hamowanie nieprawidłowych odruchów
  • wyzwalanie ruchów w formie jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych.

  Instruktaże:
  Podczas wsparcia fizjoterapeutycznego rodzice dzieci otrzymują instruktaż postępowania z dzieckiem w zakresie pozycji ułożeniowych, noszenia a także instruktaż ćwiczeń wspomagających rozwój dziecka poprzez prawidłowo wykonywaną pielęgnację, karmienie i zabawę.

 • REHABILITACJA ONKOLOGICZNA I PO ZABIEGACH

  ODDZIAŁ CHIRURGII ONKOLOGICZNEJ
  W Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny szczególną uwagę zwracamy na Pacjentki poddawane zabiegom w obrębie gruczołu piersiowego (m.in. mastektomia). Ćwiczenia wprowadzane już w pierwszej dobie po zabiegu operacyjnym pomagają zapobiegać powikłaniom późnym, związanymi z powstawaniem przykurczy. Pacjentki, pod czujnym okiem fizjoterapeuty, uczą się prawidłowego wykonywania ćwiczeń i postępowania w życiu codziennym. W każdym momencie pobytu w Szpitalu, jak i po jego opuszczeniu, mają możliwość stałych konsultacji z rehabilitantem, który cierpliwie odpowie na pytania i skoryguje nieprawidłowości.

  Jeżeli jesteście Państwo Pacjentami Pododdziału Chemioterapii i chcecie dowiedzieć się więcej na temat możliwości fizjoterapeutycznych podczas podawania chemii, zapraszamy na indywidualne konsultacje.

  ODDZIAŁ GINEKOLOGII
  Rehabilitacja przyłóżkowa prowadzona jest także we wszystkich przypadkach, w których wykonywane są zabiegi laparotomii, laparoskopii oraz w przypadku operacji przezpochwowych (nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego). W obecności rehabilitanta pacjentki nie muszą obawiać się pierwszej pionizacji. Pionizacja poprzedzona serią specjalistycznych ćwiczeń (również oddechowych) jest łatwiejsza i zdecydowanie bardziej przyjemna. Fizjoterapeuta uczy pacjentki w jaki sposób postępować w pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego wstawania, stabilizacji rany pooperacyjnej, nauki odkasływania. Trzeba pamiętać, że ruch to zdrowie dlatego szybkie uruchomienie jest gwarantem szybszego powrotu do zdrowia i skrócenia czasu pobytu w naszym Szpitalu.

Poradnia Rehabilitacyjna

Poznaj pełną ofertę Poradni Rehabilitacyjnej dla
Dzieci i Dorosłych Centrum Medycznego MADALIŃSKIEGO.

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa