Po wydobyciu dziecka, inicjowany jest pierwszy kontakt ‘skóra do skóry’ z matką dziecka oraz zalecane jest kangurowanie przez osobę bliską w pokoju do kangurowania.
-
Komfort, bezpieczeństwo, intymność
Blok Porodowy Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny dysponuje 9 nowoczesnymi i komfortowymi salami porodowymi, z których każda jest w pełni dostosowana do potrzeb Pacjentek i wyposażona w odpowiedni sprzęt ułatwiający poród, m.in. piłki, worki saco, materace, nowoczesne łóżka do pozycji wertykalnych.
Podczas porodu oferujemy pełen zakres niefarmakologicznych i farmakologicznych metod łagodzenia bólu, tj.:
|
|
W przypadku kwalifikacji przez lekarza do cięcia cesarskiego, Pacjentka jest przewieziona do Bloku Operacyjnego.
Podczas porodu, kobieta może zdecydować się na towarzystwo partnera lub innej bliskiej osoby. Dostosowujemy opiekę okołoporodową indywidualnie do każdej Pacjentki na podstawie przygotowanego przez kobietę Planu Porodu, który uwzględnia jej potrzeby i oczekiwania oraz informacje na jakie zabiegi wyraża zgodę.
Położne z Bloku Porodowego wspierają kobietę w każdym momencie kiedy tego potrzebuje. Blok Porodowy zapewnia stałą opiekę lekarzy ginekologów-położników oraz neonatologów, kontrolujących przebieg porodu i interweniujących w sytuacjach tego wymagających. W przypadku kwalifikacji Pacjentki przez lekarza do cięcia cesarskiego, kobieta przewieziona jest do Bloku Operacyjnego.
Gwarantujemy przyjęcie każdej Pacjentki zgłaszającej się do nas w celu odbycia porodu.
W ramach Bloku Porodowego oferujemy także komfortowy salonik porodowy Centrum Porodów Naturalnych, w których kobieta ma możliwość poczucia mistyki narodzin dziecka w warunkach domowego komfortu. Centrum przeznaczone jest wyłącznie dla kobiet z ciążą niepowikłaną (bez współistniejących chorób), które ze względów bezpieczeństwa nie decydują się na poród w domu. Wystrój wnętrza nawiązuje do domowego zacisza. Jest tu czas na relaks, sen, kąpiel, prawidłowe oddychanie oraz cierpliwe czekanie. Najważniejsza jest kobieta rodząca oraz jej indywidualne potrzeby. Nad bezpieczeństwem porodu czuwa położna.
W Centrum Porodów Naturalnych korzysta się wyłącznie z naturalnych metod stymulacji czynności skurczowej. Jeśli jednak położna zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości lub Pacjentka zdecyduje się na znieczulenie, natychmiast przewieziona jest do jednej z sal Bloku Porodowego, w celu wzmożonego nadzoru medycznego lub do dalszej opieki w warunkach umożliwiających skorzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego lub farmakologicznej stymulacji porodu. Każda decyzja omawiana jest z rodzącą oraz osobą towarzyszącą podczas porodu, aby wybrać rozwiązanie najlepsze dla matki i dziecka. Pacjentka zainteresowana porodem naturalnym musi skonsultować swą decyzję z lekarzem Izby Przyjęć.
Jeśli w ciąży okaże się, że poród drogami natury będzie stwarzał zagrożenie dla zdrowia mamy lub nienarodzonego dziecka lekarz zaproponuje cięcie cesarskie. Jest to zabieg chirurgiczny, obejmujący przecięcie powłok brzusznych, wykonywany w celu ukończenia ciąży lub porodu. Procedura przeprowadzana jest na Bloku Operacyjnym w znieczuleniu podpajęczynówkowym, zewnątrzoponowym lub przy szczególnych medycznych wskazaniach – ogólnym. Pacjentka jest przekazana na Blok Operacyjny przez personel medyczny po wcześniejszym przygotowaniu. Po wydobyciu dziecka i pierwszych badaniach dziecka, inicjujemy pierwszy kontakt ‘skóra do skóry’. Gdy operacja jeszcze trwa dziecko trafia w ramiona ojca lub innej osoby bliskiej. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, w miłej atmosferze maluszek kładziony jest na klatkę piersiową osoby, która podczas kangurowania zapewnia mu spokój i poczucie bezpieczeństwa, redukuje stres wynikający ze zmiany środowiska oraz inicjuje tworzenie się pierwszych wzajemnych więzi.
Przy postępowaniu planowym cięcia cesarskiego Pacjentki kwalifikowane są w Przychodni Przyszpitalnej, mają ustaloną datę operacji i datę planowego przyjęcia. Omawiany jest z lekarzem problem ew. profilaktyki przeciwzrostowej i postępowania przeciwbólowego. Przed planowaną datą przyjęcia, pracownik sekretariatu Oddziału Położnictwa kontaktuje się z Pacjentką telefonicznie i potwierdza ustalone terminy. Informuje ewentualnie o zmianach dat, wynikających z konieczności zmiany planu operacyjnego. Odpowiada także na szczegółowe pytania dotyczące przyjęcia do szpitala. Zabieg chirurgiczny odbywa się w Bloku Porodowym i przeprowadzany jest w znieczuleniu.
Po wydobyciu dziecka, inicjowany jest pierwszy kontakt ‘skóra do skóry’ z matką dziecka oraz zalecane jest kangurowanie przez osobę bliską w pokoju do kangurowania.
Po operacji Pacjentka przewożona jest do sali pooperacyjnej. Tam już czeka na nią jej dziecko – pobyt na Sali nie zakłóca kontaktu matki z dzieckiem. W tym pomaga bardzo aktywnie personel. Pobyt w sali pooperacyjnej trwa ok. 6 godzin – w tym czasie znieczulenie przestaje działać i można stanąć na nogach. Tu opiekę przejmuje fizjoterapeuta bądź przeszkolony zespół położnych, dzięki którym Pacjentka trafi na wskazany odcinek Oddziału Położnictwa będzie miała możliwość sprawowania samodzielnej opieki nad dzieckiem. Jeśli będzie to zbyt trudne z powodu dolegliwości pooperacyjnych w opiece zawsze pomoże personel Oddziału.
Wszystkim Pacjentkom, mającym skierowanie do ciecia cesarskiego, zapewniamy pełną opiekę medyczną w celu szczęśliwego ukończenia porodu, respektując wskazania medyczne potwierdzone przez lekarzy specjalistów.
Cięcie może być pilne, nagłe, naglące lub planowe. Wskazania Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników do cięcia cesarskiego to:
Wskazania pozapołożnicze do cięcia cesarskiego:
Podczas porodu uwzględniamy potrzeby i oczekiwania kobiety, dostosowujemy opiekę okołoporodową indywidualnie do każdej Pacjentki na podstawie wcześniej przygotowanego przez kobietę Planu Porodu. Pobierz i wypełnij swój spersonalizowany Plan Porodu i omów go z położną tuż przed porodem.
Poznaj jak należy przygotować się do porodu fizjologicznego oraz planowego cięcia cesarskiego
W ramach usług dodatkowych istnieje możliwość zamówienia Indywidualnej Opieki Okołoporodowej. Koszt usługi wynosi 2000 zł, usługa opłacana jest indywidualnie przez Pacjentkę.
Osoby zainteresowane mogą bezpośrednio kontaktować się z wybraną przez siebie położną/położnym:
≈ - Ukończony kurs specjalistyczny ‘Prowadzenie porodu w wodzie’.
W Bloku Porodowym zapewniamy min. 2-u godzinny pierwszy kontakt ‘skóra do skóry’ matki z dzieckiem tuż po urodzeniu.
Oddział Położnictwa współpracuje z bankami komórek macierzystych, istnieje więc możliwość pobrania krwi pępowinowej bezpośrednio przy porodzie u wszystkich Pacjentek, które z różnych wskazań wyrażają chęć i zgodę na przechowywanie krwi pępowinowej dla swojego dziecka.