Program profilaktyki raka szyjki macicy

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny zaprasza kobiety w wieku od 25 do 59 lat na bezpłatne badania cytologiczne w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Przeprowadzone badanie cytologiczne wykrywa zmiany przedrakowe i raka w jego wczesnym okresie. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy kierowane są na dalszą diagnostykę lub leczenie.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy kierowany jest do wszystkich kobiet w wieku od 25 do 59 lat, ubezpieczonych, które nie uczestniczyły w programie w ciągu ostatnich 36 miesięcy lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. Panie z określonej grupy wiekowej mogą zgłaszać się z dowodem ubezpieczenia, bez skierowania, do naszej placówki, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Porada na etapie podstawowym obejmuje:

• przeprowadzenie wywiadu,
  • wypełnienie ankiety,
  • pobranie materiału do badania cytologicznego,
  • edukację w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy,
  • wysłanie pobranego materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej,
  • wręczenie przez lekarza Pacjentce wyniku badania i decyzji co do dalszego postępowania,
  • zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach w ramach programu.

Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, na następne badanie cytologiczne należy zgłosić się po 3 latach, chyba, że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.
Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, Pacjentka kierowana jest na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce Rocznie choroba ta dotyka ok. 4 tys. kobiet. Blisko 2 tys. Polek umiera z tego powodu.

Czynnikami ryzyka warunkującymi powstawanie choroby są min.:

• Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • Wiek - zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia
  • Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego
  • Duża liczba partnerów seksualnych
  • Duża liczba odbytych porodów
  • Palenie papierosów
  • Stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym

Informacja i zapisy

Gabinet Cytologii

Godziny przyjęć

Poniedziałek 8:00-15:00