Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

  Tłumacz migowy

O szpitalu

JUBILEUSZ 10 - LECIA, NAJWIĘKSZEGO W POLSCE, REGIONALNEGO BANKU MLEKA KOBIECEGO SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO IM. ŚWIĘTEJ RODZINY

Warszawa, 15 stycznia 2025r. - Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (szpitalmadalinskiego.pl) obchodzi jubileusz 10 - lecia Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, będąc jedyną placówką obsługująca region Warszawy i Mazowsza. Regionalny Bank Mleka Kobiecego, największy w Polsce, utworzony w styczniu 2015r., na wzór stacji krwiodawstwa, to profesjonalne laboratorium gromadzące pokarm od honorowych dawczyń i przekazujące go podmiotom leczniczym, w których trafia do najbardziej potrzebujących chorych i niedojrzałych noworodków., leczonych na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii w 14 placówkach. Wyposażenie Regionalnego Banku Mleka Kobiecego sfinansowane zostało ze środków m.st. Warszawy (307.451,10 zł – 2014r.) oraz MZ (996.487,97zł – 2021r.)[1] W Polsce działa 16 placówek banków mleka, w tym 15 pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

W okresie 10 lat Bank Mleka nawiązał współpracę z 250 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego. Przyjęto i przebadano 4.056 litrów mleka kobiecego od dawczyń, wydano 3.886 litrów mleka współpracującym szpitalom (tj. 46.571 butelek mleka). Każdego roku, ok. 1.000 potrzebujących noworodków otrzymuje pokarm z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego,  w tym ok. 100 dzieci
w samym Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny. 

Honorowe dawstwo mleka

Dawczynie, decydując się na oddawanie mleka do Banku Mleka Kobiecego podejmują trud żmudnego odciągania pokarmu dla potrzebujących wcześniaków będąc w okresie laktacji i karmiąc własne dziecko. Każdego dnia zbierają pokarm w sterylne butelki. Mleko, odpowiednio zabezpieczone, w stanie zamrożonym,  transportowane jest od dawczyń do Banku Mleka, by na miejscu poddać je pasteryzacji i badaniu składu. Podzielone na porcje, trafia na szpitalne oddziały neonatologiczne do najbardziej potrzebujących wcześniaków.

Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, po pozytywnym przejściu przez wstępny  wywiad i po badaniach. Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów z kofeiną, przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie mogą zostać kobiety z ostrymi lub przewlekłymi chorobami. 

Wartość mleka kobiecego

Mleko kobiece pochodzące z Banku Mleka jest pierwszą, najlepszą  alternatywą po mleku własnej matki,  do stosowania u noworodków przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt chorych. Jest łatwo przyswajalnym pożywieniem, o wysokiej jakości pod względem ilości i jakości składników odżywczych oraz regulacyjnych, zapewnia właściwą florę  bakteryjną. Jego właściwości zmniejszają częstotliwość chorób o najcięższym przebiegu, m.in. w przypadku martwiczego zapalenia jelit czy sepsy. Mleko kobiece stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia motorykę jelit, funkcje trawienia i wchłaniania. Żadna ze sztucznych mieszanek do żywienia niemowląt nie daje noworodkom podobnych korzyści.

Mleko kobiece z Regionalnego Banku Mleka to bezcenny lek dla najbardziej niedojrzałych i chorych noworodków. Zarówno WHO, jak i liczne towarzystwa naukowe rekomendują stosowanie mleka kobiecego z banku mleka w sytuacji,  kiedy z różnych względów wcześniaki i noworodki ciężko chore nie mogą otrzymać mleka biologicznej matki.  10 lat działalności naszego banku, który powstał jako jeden z pierwszych banków w Polsce, pokazuje jak wielka jest potrzeba pozyskania mleka od dawczyń dla naszych najmniejszych pacjentów. Jako największy w Polsce bank mleka kobiecego, współpracujący
z wieloma oddziałami szpitalnymi, obserwujemy także, jak ważna jest dla wielu kobiet – matek biorców – możliwość „spłacenia długu” czy odwdzięczenia się za dar. Mamy naszych pacjentów zostają dawczyniami dla kolejnych chorych wcześniaków. W środowisku neonatologów, po tych 10 latach, nie wyobrażamy sobie nowoczesnego leczenia naszych pacjentów bez leku jakim jest mleko kobiece
.”– powiedziała dr n. med. Beata Pawlus, Lekarz Kierujący O. Neonatologii, Zastępca Dyrektora
ds. Lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny,  Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii.

Działalność naukowa i dydaktyczna

Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny prowadzi aktywną działalność na polu naukowo-badawczym w ramach Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacji  w ramach umowy o współpracy zawartej z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (2016 r.). W minionych 10 latach Pracowania zrealizowała kilkanaście projektów finansowanych z krajowych źródeł przeznaczonych na rozwój działalności badawczo-rozwojowej a także z funduszy agend międzynarodowych zajmujących się zdrowiem publicznym, takich jak UNICEF czy WHO. Prowadzone badania dotyczą tematyki żywienia noworodków i niemowląt i mają wpływ na zdrowotność przyszłych pokoleń Polaków, gdyż poruszają tak ważne zagadnienia, jak motywacja kobiet do karmienia piersią i dawstwa mleka, prewencja alergii poprzez karmienie piersią i wpływ cukrzycy ciążowej na skład mleka oraz  jakość snu niemowląt karmionych piersią. Wyniki prac rozwojowych dotyczących innowacyjnej metody utrwalania mleka kobiecego prowadzonych w Regionalnym Banku Mleka Szpitala Specjalistycznego im. im. Świętej Rodziny w Warszawie, we współpracy
z wielopodmiotowym konsorcjum “Lactotech” (IWC PAN, SGGW, WUM, Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Fundacja Bank Żywności SOS w Warszawie), zostały opatentowane i będą wkrótce testowane w klinice.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. im. Świętej Rodziny stał się wzorcową placówką dla powstających Banków Mleka na terenie Polski oraz w regionie Europy Wschodniej.
W Szpitalu odbywają  się cyklicznie wizyty studyjne przedstawicieli nowopowstających banków mleka, także z innych krajów, m.in. z Ukrainy, Czech.

“Wieloletnia działalność Regionalnego Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny ma decydujący wpływ nie tylko na poprawę zdrowotności wcześniaków i chorych noworodków, ale także szerszej populacji dzieci w całej Polsce, gdyż prowadzone przez zespół Pracowni badania nad mlekiem kobiecym i laktacją dotyczą tak ważnych kwestii zdrowotnych, jak prewencja chorób cywilizacyjnych -. cukrzyca czy alergia na mleko krowie” - powiedziała dr hab n.med i n.o zdr. Aleksandra Wesołowska, Kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, pracownik Zakładu Biologii Medycznej, Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

***

Wykaz Szpitali współpracujących z Regionalnym Bankiem Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny

Regionalny Bank Mleka Kobiecego po 10 latach działalności na stałe współpracuje z  14 placówkami medycznymi, które odbierają pokarm dla swoich najbardziej potrzebujących pacjentów. Wśród nich są m.in.:

  • Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie
  • Instytut Matki i Dziecka
  • Szpital Specjalistyczny Św. Zofii CM Żelazna Sp. z o.o.
  • Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej,
  • Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki SPZOZ
  • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM DSK
  • Warszawski Szpital Południowy 
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski
  • Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
  • Międzyleski Szpital Specjalistyczny

Szpital zaprasza do współpracy wszystkie placówki medyczne z regionu Mazowsza, które posiadają oddziały położniczo – ginekologiczne oraz noworodkowe II i III stopnia referencyjności, aby wszystkie potrzebujące przedwcześnie urodzone noworodki miały szansę na odżywianie mlekiem kobiecym.

###

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej wraz z chemioterapią. Wysoki poziom usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 roku i regularnie odnawiany certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2015 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, regularnie odnawiany od 2015 roku, potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie.

Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl 

Fundacja Bank Mleka Kobiecego  

Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Misją Fundacji jest zapewnienie potrzebującym dzieciom bezpiecznego dostępu do mleka ludzkiego od Honorowych Dawczyń poprzez Banki Mleka Kobiecego. Współzałożycielką i Prezeską Fundacji jest dr hab. Aleksandra Wesołowska - kierowniczka Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie.

Fundacja inicjuje powstawanie regionalnych banków mleka kobiecego, edukuje matki i personel medyczny, a także tworzy procedury żywienia dzieci i dzielenia się matczynym pokarmem w kryzysie. W ten sposób każde dziecko ma równe szanse na lepszy start w życie.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka Kobiecego (ang. European Milk Bank Association, EMBA), a także organizacją pacjencką wpisaną do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta reprezentującą interesy i potrzeby wcześniaków i dzieci chorych oraz ich opiekunów w zakresie równego dostępu do mleka kobiecego oraz zasad finansowania terapii żywieniowej w Polsce w ramach świadczenia gwarantowanego.

 

Dowiedz się więcej: www.bankmleka.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Anna Sergiel-Antosiewicz

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 606 705 703

 

[1] Program polityki zdrowotnej służący wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin ‘Za życiem’ na lata 2017-2021 w zakresie zadania: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt. 

 

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa