W dniu 25 stycznia 2016 r. Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, obchodzi pierwszą rocznicę powstania Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, który działa pod patronatem Fundacji Banku Mleka Kobiecego. Bank został stworzony na wzór stacji krwiodawstwa; gromadzi pokarm od honorowych dawczyń i przekazuje go potrzebującym dzieciom leczonym w mazowieckich szpitalach.
Pokarm z banku pomaga powrócić do zdrowia dzieciom hospitalizowanym, których mamy z przyczyn losowych nie mogą karmić własnym mlekiem. Bank działa na zasadach rekomendowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka (ang. EMBA) i Fundację Bank Mleka Kobiecego. Bank Mleka w Szpitalu św. Rodziny służy także szkoleniu kadr dla placówek powstających w kolejnych miastach Polski.
Zespół banku mleka tworzą specjaliści z dziedziny laktacji, dietetyki i terapii żywieniowej noworodka oraz personel pomocniczy i wolontariusze:
- Dr n. med. Beata Pawlus - konsultant medyczny banku, lekarz neonatolog kierujący Oddziałem
Neonatologii w Szpitalu św. Rodziny,
- Mgr Zofia Słodkowska - położna, doradca laktacyjny,
- Dr n. o zdrowiu Elżbieta Łodykowska - koordynator ds. laktacji, nadzorująca pion laktacyjny
w Szpitalu Św. Rodziny,
- Mgr Olga Barbarska - dietetyk, doktorantka WUM,
- Mgr inż. Monika Zielińska - doktorantka SGGW, dietetyk, promotor karmienia piersią – wolontariusz,
- Jerzy Maciejewski – kierowca,
oraz
- Dr n. biol. Aleksandra Wesołowska - prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją.
Sukces pierwszego roku
Rok działalności banku mleka należy zaliczyć do udanych. W pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania placówki nawiązano współpracę z 50 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, uzyskano 2000 butelek pasteryzowanego, przebadanego pokarmu z 228 litrów mleka, z czego 127 litrów przekazano na rzecz pacjentów leczonych w innych szpitalach w regionie. Z zasobów banku skorzystało prawie 400 maluszków. Już dziś widać ogromne zapotrzebowanie społeczne na dzielenie się mlekiem kobiecym. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu klinicystów i naukowców terapeutycznym wpływem mleka naturalnego na zdrowie i życie małych pacjentów, z zasobów banku korzysta już kilka szpitali. Z bankiem na stałe współpracują, odbierając pokarm dla swoich pacjentów: Instytut Matki i Dziecka, Szpital Specjalistyczny Św. Zofii CM Żelazna Sp. z o.o., Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki SPZOZ. W planach jest nawiązanie współpracy z kolejnymi placówkami.
Plany na przyszłość
Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, wciąż poszerza swój zasięg działania i podwyższa standardy pracy. Placówka chciałaby i może przekazywać swoje zasoby do kolejnych szpitali, aby każdy noworodek urodzony na Mazowszu miał dostęp do kobiecego mleka. Dzięki współpracy z PZU S.A, który jest Opiekunem Banku Mleka Kobiecego, w najbliższym roku zostanie zakupiony sprzęt laboratoryjny (m.in. zmywarka, dozowniki, pipety automatyczne), który usprawni bieżącą pracę banku.
Bank mleka rozszerza także swoją działalność na polu naukowo-badawczym. Na mocy umowy podpisanej pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Rodziny oraz Fundacją Bank Mleka Kobiecego powstała Uniwersytecka Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym
i Laktacją. Pracownią kieruje dr n. biol. Aleksandra Wesołowska, pracownik Zakładu Biochemii WUM oraz Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego i członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka,
a zespół tworzą doktoranci WUM i SGGW. Badania prowadzone w Pracowni mają charakter interdyscyplinarny.