Korzystanie z systemu Paxman w trakcie chemioterapii

Poradniki

Korzystanie z systemu Paxman w trakcie chemioterapii

Podawane dożylnie Pacjentom podczas chemioterapii cytostatyki celowane są w szybko dzielące się komórki rakowe. Niestety przy okazji uszkadzają także cebulki włosów należące do tej kategorii komórek. W wyniku uszkodzenia cebulki obkurczają się i obumierają, a włosy wypadają. Jedną z metod ochrony włosów przed wypadaniem jest System Paxman składający się z urządzenia schładzającego płyn krążący w tzw. czepkach chłodzących umieszczanych na głowach Pacjentów. Miejscowe obkurczenie naczyń krwionośnych skóry głowy spowodowane chłodem ogranicza dopływ krwi z cytostatykami do cebulek włosów, co może zapobiegać wypadaniu włosów lub je minimalizować.

Jeśli planujesz korzystanie z Systemu Paxman koniecznie zabierz ze sobą na chemioterapię:

• bawełnianą opaskę do włosów o szerokości ok. 5 cm – służy do ochrony okolicy zatok podczas chłodzenia
  • cieplejsze ubranie
  • grzebień do włosów z szerokim rozstawem lub miękką szczotkę
  • ręcznik
  • butelkę z atomizerem / spryskiwaczem – do zwilżenia skóry głowy.

Przebieg chłodzenia
Czepek zakłada się na minimum 30 min przed wlewem cytostatyku, kontynuując użycie w czasie podawania oraz po zakończeniu – czas uzależniony jest od podawanych leków. Całkowity czas użycia różnicuje się od 1,5 - 5 godzin. Średni czas to 2 - 2,5 godziny.

Jak zadbać o pielęgnację włosów w czasie leczenia chemioterapią i systemem chłodzenia?

• włosy czesz i szczotkuj codziennie, używaj grzebienia z szerokim rozstawem zębów lub miękką szczotkę, jak dla dzieci,
  • w przypadku wiązania włosów unikaj elastycznych gumek, zastąp je miękkimi frotkami,
  • nie zaplataj włosów,
  • nie wykonuj trwałej ondulacji,
  • nie narażaj włosów na nadmierne ciepło suszarek, prostownic i podgrzewanych wałków,
  • nie używaj środków do pielęgnacji, które zawierają silnie działające składniki (m.in. farb, lakierów, żeli),
  • myjąc włosy zawsze używaj szamponów i odżywek z neutralnym pH 5,5, które odżywią i pobudzą Twoje włosy,
  • zawsze myj włosy letnią wodą,
  • nakładaj szampon i odżywkę w bardzo delikatny sposób, nie wykonuj agresywnych ruchów,
  • pozwól włosom wyschnąć naturalnie lub wytrzyj je delikatnym miękkim ręcznikiem,
  • w przypadku używania suszarki, używaj tylko zimnego nawiewu powietrza, nie przecieraj włosów w trakcie suszenia
  • staraj się ograniczyć mycie włosów do dwóch razy w tygodniu,
  • w przypadku korzystania z Systemu Paxman, umyj włosy na 24 do 48 godzin przed zastosowaniem czepka i najwcześniej po 24 godzinach od przeprowadzonego chłodzenia,
  • koloryzacja włosów w trakcie stosowania chłodzenia nie jest wskazana,
  • wizyta u fryzjera w trakcie leczenia chemioterapią i stosowania systemu chłodzenia nie jest zalecana. Jeżeli jednak istnieje konieczność skorzystania z usług fryzjerskich, poinformuj fryzjera o fakcie leczenia,
  • oprócz samej pielęgnacji włosów w trakcie leczenia, unikaj stresu, agresji, napięcia oraz ciepła w okolicy skóry głowy.

Co najmniej przez okres 6 do 8 tygodni po zakończeniu leczenia ostatniego cyklu kontynuuj postępowanie według wyżej wymienionych wskazówek.