Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

O szpitalu

  • Biuro prasowe

EMOstrefa W SZPITALU SPECJALISTYCZNYM IM. ŚW. RODZINY

Przytulanie ratuje życie wcześniakom

 

Warszawa – 17 listopada 2017r. - Co roku, na całym świecie przedwcześnie rodzi się 15 milionów dzieci, które potrzebują szczególnej opieki. Jak podkreślają lekarze niezwykle istotnym elementem tej opieki jest kangurowanie, które może nawet uratować ich życie. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny otwarto ‘EMOstrefę’, umożliwiającą zarówno mamie jak i tacie nawiązywanie więzi z dzieckiem od pierwszych chwil po urodzeniu.

Kangurowanie to sposób przytulania niemowlaka skóra do skóry, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, rzadsze są zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.

Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty, już od pierwszych chwil po narodzinach. Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen, a karmienie piersią jest dużo łatwiejsze. Cieszymy się, że coraz więcej osób wie o zaletach kangurowania i że właśnie w naszym Szpitalu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka powstała EMOstrefa, wspierająca rodzicielstwo bliskości.” – mówi dr n.med – Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

Fotel do zadań specjalnych

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, dzięki współpracy z firmą Pharmaceris, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny został doposażony w dwa fotele do kangurowania. Jeden z nich stanął na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii, aby wspierać mamy w rodzicielstwie bliskości i umożliwiać kangurowanie maluszków, które leżą w inkubatorach, drugi fotel przeznaczony jest dla Bloku Porodowego, aby okazję do nawiązania więzi z dzieckiem mieli również tatusiowie, których pociechy rodzą się metodą cesarskiego cięcia.  Każdy tata, w wygodnym fotelu może przytulać maluszka i poznawać go już od pierwszych chwil, tuż po urodzeniu.

 EMOstrefy w całej Polsce

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny jest 37 EMOstrefą. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – można  spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całym kraju. Organizatorem akcji  jest firma Pharmaceris, która wspiera rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, np. w przypadku leczenia dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. EMOstrefy powstają w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” od 2016 roku.

 # # #

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ - Od pierwszych dni życia dla Ciebie

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i  diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. W 2007r. placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku", a w 2009 roku została finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital.” Wysoką klasę usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie.  Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl

 

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa