Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

O szpitalu

  • Biuro prasowe

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny WPROWADZA NA ODDZIAŁ ONKOLOGII KLINICZNEJ CZEPKI DO CHEMIOTERAPII redukujące całkowitą utratę włosów

Warszawa – 30 października 2017 r. - Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (Warszawa, ul. A.J. Madalińskiego 25), wprowadza na Oddział Onkologii Klinicznej czepki chłodzące, redukujące całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii. Terapię można stosować podczas leczenia wszystkich typów nowotworów, poza nowotworami krwi, np. białaczka oraz szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego. Utrata włosów jest trudnym problem szczególnie dla kobiet, które w trakcie agresywnego leczenia nowotworu pozbawiane są ważnego atrybutu kobiecości, jakim są włosy. Bardzo często oznacza całkowitą rezygnację z życia zawodowego oraz towarzyskiego. Brak kontaktów z innymi ludźmi prowadzi w dłuższym czasie do obniżonego nastroju a przecież pozytywne myślenie jest kluczowym elementem w zmaganiach z chorobą nowotworową! Zachowane włosy mogą mieć ogromny wpływ na psychikę, mobilizację sił do walki z chorobą nowotworową a tym samym na realne wyleczenie. Badania statystyczne pokazują, że aż 8% kobiet odmawia leczenia ze względu na strach przed utratą włosów. Jet to ogromna liczba Pacjentek, w których strach przed utratą włosów - odarciem z kobiecości, jest tak duży że nie są w stanie podjąć walki o powrót do zdrowia.

Jak to działa?

Systemem Paxman jest w stanie chłodzić skórę głowy u dwóch Pacjentek w tym samym czasie. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury -4 stopni. Taka temperatura pozwala uzyskać optymalną temperaturę skóry głowy, aby terapia była jak najbardziej skuteczna. Czepek silikonowy musi odpowiednio dobrze przylegać do powierzchni głowy, co zapewnia neoprenowy pokrowiec. Chłodzenie rozpoczynamy 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Czepek jest na głowie Pacjenta 30 min, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5h do 2h po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

„Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla Pacjentów poddawanych leczeniu chemioterapią. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu. Staramy się z całym personelem medycznym, aby Oddział Onkologii Klinicznej był miejscem pełnym empatii, gdzie Pacjent każdego dnia może liczyć na indywidualną troskę wychodzącą naprzeciw jego potrzebom. Czepek chłodzący redukujący wypadanie włosów podczas leczenia cytostatykami jest naszym kolejnym krokiem w niesieniu pomocy i dbaniu o komfort Pacjenta. Staramy się podnieść poziom jakości życia osób dotkniętych nowotworem. Z czepka może skorzystać każdy Pacjent, który rozpoczyna chemioterapię. Chęć rozpoczęcia tego rodzaju terapii można zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu, ale też każdy lekarz specjalista będzie sygnalizował Pacjentowi możliwość skorzystania z systemu Paxman. Jeśli będzie duża zainteresowanie Pacjentów tym rozwiązaniem postaramy się wyposażyć pozostałe stanowiska do podawania cytostatyków w trybie jednodniowym w czepki redukujące utratę włosów. Warto przypomnieć także, że Szpital Św. Rodziny w ramach leczenia przeciwnowotworowego oferuje kompleksową opiekę w zakresie chemioterapii w skojarzeniu z innymi metodami leczenia miejscowego, m.in. chirurgią onkologiczną, rekonstrukcyjną i onkoplastyczną.” – powiedziała lek. med. Monika Dąbrowska – Lekarz Kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej.

„Czepek chłodzący, zapobiegający w znacznym stopniu wypadaniu włosów podczas chemioterapii, stwarza Pacjentom możliwość mniej  stresującego przebiegu choroby. Utrata włosów podczas chemioterapii jest dla wielu Pacjentów przykrą i dotychczas nieuniknioną konsekwencją. Dzięki działaniu czepka  może się to znacząco zmienić. Z pojawieniem się choroby, która często jest szokiem dla Pacjentów, wiąże się nieraz wiele strat, a utrata włosów (choć  tylko czasowa), jest tym trudniejsza im większą wagę przykłada się do wyglądu. Utracie włosów  towarzyszyć mogą przykre odczucia, jak: żal , smutek, wstyd czy nawet złość. Złość na siebie, na świat czy chorobę. Dlatego też możliwość zachowania swoich włosów, pomimo przyjmowania chemii, może zniwelować nieprzyjemne odczucia i znacznie podnieść jakość życia podczas choroby. W efekcie może mieć  pozytywny wpływ na cały proces leczenia.” - powiedziała Anna Kurowicka - psycholog, psychoonkolog, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny jest drugą placówką medyczną w Warszawie oferującą terapię z wykorzystaniem czepka chłodzącego chroniącego włosy podczas chemioterapii, w całej Polsce jest zaledwie 8 ośrodków dysponujących systemem Paxman.

  • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
  • Szpitale Specjalistyczne w Gdyni
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
  • Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu BreastUnit

Zakup Systemu Paxman został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.

###

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ - Od pierwszych dni życia dla Ciebie
Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i diagnostyki.
Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. W 2007r. placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku", a w 2009 roku została finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital.” Wysoką klasę usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl

 

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa