Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

  Tłumacz migowy

O szpitalu

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny

Warszawa,17 stycznia 2023r. - Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na Oddział Pediatrii Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 918 łóżek 44 szpitalom w całej Polsce.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem

– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. Przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Dziesięć łóżek dla Szpitala św. Rodziny w Warszawie przekazała w imieniu Fundacji firma MAN Truck & Bus Polska, partner Fundacji w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. W ciągu 18 lat programu zostało przebadanych ponad 80 tys. dzieci.

– Jako partner transportowy Fundacji Ronalda McDonalda z zaangażowaniem włączamy się w projekty, których celem jest stworzenie najmłodszym jak najlepszych warunków do powrotu do zdrowia. Nasza współpraca rozpoczęła się od mobilnej kliniki, która powstała na podwoziu MAN TGM. Teraz z radością angażujemy się w kolejny projekt, przekazując do szpitali pediatrycznych łóżka dla rodziców małych pacjentów – mówi Beata Galas, dyrektor marketingu MAN Truck & Bus Polska.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze. W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, a przykłady rozwiązań, które stały się w nim standardem, okazały się także ważne w innych placówkach. Łóżka chwalili przede wszystkim rodzice, którzy spędzają w szpitalu kilka dni jak i ci którzy są w nim kilka tygodni. W efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

– Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Do tej pory Fundacja przekazała 918 łóżek dla rodziców 44 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu. 

 „Choroba dziecka i związana z nią hospitalizacja są poważnym stresem dla jego rodziców i opiekunów. Stworzenie wygodnych warunków pobytu w Oddziale dla pacjenta oraz jego bliskich daje im  poczucie bezpieczeństwa. Pokój szpitalny staje się namiastką domu. Przekazane łóżka są istotnym elementem, tak jak w każdym  domu,  umożliwiającym odpoczynek . Wypoczęty i spokojny rodzic  ułatwia dziecku zniesienie koniecznego procesu leczniczego. Naszym wspólnym celem – personelu medycznego i rodziców czy opiekunów- jest  uśmiech zdrowego dziecka. Dzięki Fundacji Ronalda McDonalda jest to możliwe. Pragnę w imieniu personelu i swoim, a także naszych pacjentów oraz ich rodziców i opiekunów podziękować Fundacji Ronalda McDonalda za ten dar.”  - powiedziała dr n. med. Grażyna Czarnecka - Szelenbaum – Lekarz Kierujący Oddziałem Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

W 2022 roku Fundacja wyposażyła w Łóżko dla Rodzica 44 szpitale dziecięce, wymieniła 303 materace i przekazała 410 łóżek.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. W najbliższych planach Fundacji jest budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.

 ###

O Firmie MAN Polska

Koncern MAN obecny jest na polskim rynku od 29 lat. W tym okresie sprzedał ponad 55 000 pojazdów użytkowych, wyprodukował ponad 170 000 ciężarówek i ponad 20 000 autobusów miejskich. W roku 2020 firma MAN potwierdziła pozycję największego producenta pojazdów użytkowych w Polsce. Fabryki w Starachowicach i Niepołomicach opuściło ponad 25 tysięcy pojazdów z logo MAN. Produkowany w Niepołomicach pojazd MAN TGX nowej generacji zdobył najważniejszą nagrodę branży ciężarowej International Truck of the Year 2021, a MAN Lion’s City 12E, który powstaje w Starachowicach, został wyróżniony tytułem Bus of the Year 2023!

MAN Truck & Bus Polska to spółka zajmująca się sprzedażą i obsługą posprzedażną pojazdów marki MAN i Neoplan w Polsce. Dysponuje ona siecią serwisową składającą się z 33 punktów, w tym 7 własnych serwisów, jak również 26 autoryzowanych stacji obsługi.

W Polsce MAN posiada dwa zakłady produkcyjne. Zakłady MAN Trucks Sp. z o.o., zlokalizowany w podkrakowskich Niepołomicach to najnowocześniejsza fabryka pojazdów ciężarowych w Europie, otwarta w 2007 roku. Produkuje pojazdy MAN klasy ciężkiej, przeznaczone do eksploatacji w całej Europie.

MAN jest też największym producentem autobusów w Polsce, których montaż odbywa się w fabryce
w Starachowicach. Zakład ten to centrum kompetencyjne produkcji niskopodłogowych autobusów miejskich dla całego koncernu MAN.

W Poznaniu od 2006 roku działa MAN Shared Service Center, centrum finansowo-księgowe obsługujące procesy księgowe większości europejskich spółek koncernu MAN.

W 2017 roku do portfolio swoich produktów MAN wprowadził lekki samochód dostawczy MAN TGE o dmc od 3 do 5,5t. Produkowany jest on w fabryce w Białężycach, zarówno w wersji z napędem konwencjonalnym, jak i z napędem elektrycznym. 

 ###

 Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ - Od pierwszych dni życia dla Ciebie

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej wraz z chemioterapią i  diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. Placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku" (2007r., 2013r, 2018r.), jest także finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital”(2009r., 2015r., 2019r.). Wysoki poziom usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008  i 2017r. roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2015 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia (2015 r., 2019r.) potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa