Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

O szpitalu

  • Biuro prasowe

SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. ŚW. RODZINY WPROWADZA PILOTAŻOWE BADANIA PRZESIEWOWE W KIERUNKU RDZENIOWEGO ZANIKU MIEŚNI (SMA) DLA NOWORODKÓW

Warszawa  –  3 marca 2021r.  –  Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny wprowadza pilotażowe badania przesiewowe noworodków urodzonych w placówce w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Jest to badanie genetyczne umożliwiające identyfikację homozygotycznej delecji w genie SMN1. Aby dziecko zostało zakwalifikowane do programu pilotażowego wymagana jest pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego na jego wykonanie. Badanie jest wykonywane z kropli krwi pobranej na bibułę do rutynowych badań przesiewowych noworodków w ramach programu polityki zdrowotnej państwa ‘Program badań przesiewowych noworodków w Polsce’. Nie wymaga więc pobrania dodatkowej próbki krwi od dziecka. W przypadku stwierdzenia obecności mutacji, tj. potwierdzenia rdzeniowego zaniku mięśni, dziecko bezzwłocznie kierowane jest do ośrodka zajmującego się badaniem i leczeniem pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to rzadka choroba genetyczna, w której obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze mięśni, prowadząc do postępującego zaniku mięśni szkieletowych oraz niewydolności oddechowej. Choroba objawia się u osób w różnym wieku, jednak najczęściej  w okresie niemowlęcym oraz we wczesnym dzieciństwie. Możliwe jest leczenie choroby, jednak powodzenie terapii zależy od jej wczesnego wykrycia i włączenia wczesnego leczenia. Wdrożenie leczenia przed objawowego daje szansę dzieciom na ich dalszy zdrowy rozwój.

Realizatorem badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w Polsce jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Obecnie program wdrażany jest w 2 placówkach medycznych: w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny oraz w IMiD.

###

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ - Od pierwszych dni życia dla Ciebie

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej wraz z chemioterapią i  diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. Placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku" (2007r., 2013r, 2018r.), jest także finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital”(2009r., 2015r., 2019r.). Wysoki poziom usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008  i 2017r. roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2015 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia(2015 r., 2019r.) potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa