Infolinia 22 45 12 600

Ułatwienia dostępu

O szpitalu

  • Biuro prasowe

TO WAŻNE! TO SZYBKIE! TO PROSTE! TO NIE BOLI! – CYTOLOGIA. CHROŃ SIĘ PRZED RAKIEM SZYJKI MACICY.

WARSZAWA, 13 lutego 2018r. -  Szpital Specjalistyczny im, Św. Rodziny (ul. A.J. Madalińskiego 25), w miesiącu lutym, organizuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety w wieku 18+. Na badanie można umówić się telefonicznie na wyznaczoną godzinę (kontakt do Przychodni 22 45 12 600), mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub odwiedzić nas bezpośrednio. Badanie wykonywane jest w Gabinecie Cytologicznym w godzinach: Pon.-Pt. – godz. 8:00-12:00, Wt.-Czw. – godz. 15:00-18:00. Akcja wspiera ogólnopolską kampanię społeczną "Piękna, bo Zdrowa", zainicjowaną przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości

W przeddzień symbolicznego dnia św. Walentego, mamy ważne przesłanie dla każdego chłopaka i mężczyzny, aby w trosce
o swą partnerkę zmotywował ją raz w roku do zapisu na bezpłatne badanie cytologiczne. Walentynki to świetna okazja by zadbać, aby Wasza miłość i przyjaźń mogły trwać przez długie lata!. Drogie Panie, w miesiącu lutym dołączcie do grona #CYTOLOGICZNE
.” – powiedział Dariusz Malczyk – Z-ca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Co trzeba wiedzieć o cytologii?

  • pierwszą cytologię należy wykonać w wieku 18 lat lub 2 lata po rozpoczęciu współżycia.
  • raz w roku należy wykonać cytologię profilaktycznie.
  • Cytologię najlepiej wykonać jest w okresie 10-13 dnia cyklu.
  • 3 dni przed planowanym badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych środków dopochwowych oraz nie wykonywać zabiegów w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji).
  • 3 dni przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od współżycia.
  • Cytologię powinna wykonać każda kobieta w ciąży.
  • W przypadku infekcji intymnej (mogą o tym świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie) należy zaplanować badanie cytologiczne po wyleczeniu schorzenia.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy – cichy i bezobjawowy we wstępnym etapie rozwoju, nieuleczalny na etapie zaawansowanej postaci
i przerzutów. To kolejny po nowotworze piersi postrach wśród kobiet. Może ujawnić się w każdym wieku i jest nowotworem złośliwym. Spowodowany jest głównie przez onkogenne szczepy wirusa HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego. Rozpoznanie raka szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym daje niemal 100 proc. szanse na wyleczenie go, ale już w stadium II daje tylko 50%. szansę przeżycia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata, u większości kobiet macierzyństwo jest jeszcze przed nimi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań cytologicznych. Tylko regularne badania ginekologiczne i cytologiczne (raz w roku) chronią kobietę przed rakiem szyjki macicy. Jeżeli kobieta bada się regularnie, raz w roku, może być pewna, że nie przeoczy niepokojących zmian. 

Objawy raka szyjki macicy są dyskretne i mało specyficzne, można do nich zaliczyć m.in. :

- obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe;

- krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym;

- upławy o nieprzyjemnym zapachu;  ból miednicy.

Początkowo rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Wydłuża to jednak znacząco planowanie wizyty u ginekologa. Późna interwencja powoduje, że zaawansowane stadium raka szyjki macicy redukuje szansę na skuteczne leczenie oraz przeżycie. W stadium przerzutów leczenie jest długotrwałe, trudne i bardzo często kończy się niepowodzeniem. W zależności od zaawansowania raka szyjki macicy stosuje się operację, radioterapię i/lub chemioterapię.

Program ‘Profilaktyka raka szyjki macicy’

Ministerstwo Zdrowia realizuje program, w ramach którego raz na 3 lata finansuje badania cytologiczne, skierowane do kobiet w wieku 25-59 lat. To właśnie w tej grupie wiekowej odnotowano najwyższe ryzyko umieralności i zachorowalności
z powodu raka szyjki macicy. Więcej informacji: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/profilaktyka-raka-szyjki-macicy/

Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.*

*http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy-kobiet/

# # #

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ - Od pierwszych dni życia dla Ciebie

Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i  diagnostyki.

Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. W 2007r. placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku", a w 2009 roku została finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital.” Wysoką klasę usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie.  Dowiedz się więcej: szpitalmadalinskiego.pl

 

Skontaktuj się z nami

Infolinia

tel. 22 45 12 600
Infolinia czynna każdego dnia w godzinach: poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 15:00 wtorek, czwartek: 8:00 - 18:00

Zostaw kontakt, oddzwonimy.

Pozostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą i zapiszemy Cię na wizytę u naszych specjalistów.
Zgodnie z art.6, ust.1, lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa, w celu przekazywania mi informacji, sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług Szpitala.

Mapa