11.05.2012r
Po siedmiu latach starań, m.in. dzięki zaangażowaniu pracowników Szpitala im. Świętej Rodziny dobiega końca budowa szpitala położniczego w Isiolo - jednym z najuboższych regionów Kenii. Otwarcie placówki zaplanowano na 19 maja 2012 r.
Koordynująca projekt międzynarodowa organizacja MaterCare obecnie poszukuje wolontariuszy: położników i położnych, zainteresowanych przynajmniej 3-miesięczną pomocą w nowym szpitalu.
08.09.2011r.
Szpital im. Św. Rodziny ponownie dołączył do darczyńców i przekazał sprzęt dla Szpitala w Isiolo
O pomocy dla Szpitala w Kenii oraz o organizacji pozarządowej lekarzy ginekologów MaterCare Internationale przeczytać można w miesięcznuku PULS.
"Pomagamy kenijskim matkom" Małgorzata Skarbek
03.06.2011r.
Dotarła do Kenii kolejna wysyłka ze Szpitala Św. Rodziny! Tym razem przekazaliśmy okna, które zostaną wykorzystane przy budowie szpitala położniczego w Isiolo.
11.04.2011r.
Budowa szpitala położniczego MaterCare w Isiolo(Kenia) wkroczyła w kolejny etap – wzniesione są już ściany i zadaszenie budynku. Zakończyła się również wysyłka darów w postaci używanego sprzętu medycznego.
Szpital im. Świętej Rodziny już od dwóch lat współpracuje z międzynarodową organizacją MaterCare International przy realizacji tego projektu.
MaterCare International (MCI) to międzynarodowa organizacja położników i ginekologów, której misją jest przyczynianie się do poprawy życia i zdrowia matek oraz dzieci poprzez nowe inicjatywy w zakresie usług medycznych, badań naukowych, szkoleń i innych form wsparcia. Inicjatywy te realizują założenia 5-go Celu Rozwojowego Tysiąclecia (5th Millenium Development Goal) poprzez zmniejszenie liczby zachorowań wśród matek i noworodków oraz śmiertelności okołoporodowej w krajach rozwijających się. Do najważniejszych projektów, prowadzonych obecnie przez MaterCare należy pomoc dla matek na Haiti oraz organizacja opieki okołoporodowej w regionie Isiolo.
Budowa szpitala położniczego w Isiolo rozpoczęła się w lutym 2009 roku, w odpowiedzi na dramatyczną prośbę o. Luigiego Locati, ówczesnego biskupa tego regionu. Poniżej progu nędzy żyje tu aż 60% populacji, a wskaźniki umieralności okołoporodowej są zatrważające. Śmiertelność matek i noworodków w tej pustynnej części Kenii należy do najwyższych na świecie.
Po wnikliwej analizie sytuacji w regionie MCI opracowało kompleksowy program opieki położniczej. Będzie się on opierał na 30-łóżkowym szpitalu położniczym, który zapewni opiekę specjalistyczną w przypadku powikłań zagrażających życiu. Przy szpitalu powstaną zbudowane zgodnie z miejscową tradycją chaty (manyattas), w których kobiety z odległych obszarów będą mogły oczekiwać na poród z dostępem do natychmiastowej pomocy w razie powikłań. Źródłem energii elektrycznej dla szpitala będą panele słoneczne oraz biogaz, wytwarzany ze szpitalnych ścieków i w pobliskich farmach mlecznych.
Podstawowa opieka położnicza będzie również udzielana w wiejskich przychodniach macierzyńskich. Ponadto opracowany został system transportu sanitarnego matek i noworodków oraz program szkoleń dla miejscowych kobiet, tradycyjnie asystujących przy porodach w domu.
Więcej informacji na temat projektu Isiolo można znaleźć w załączonej ulotce informacyjnej MaterCare International.