21 września 2011 r. odbyło się w naszym Szpitalu seminarium poświęcone nowoczesnym metodom rozpoznawania i leczenia niepłodności. Wykład na temat sposobów zapobiegania zrostom sródoperacyjnym wygłosił światowej klasy autorytet w dziedzinie ginekologii, prof. Thomas W. Hilgers z Uniwersytetu Creighton w Omaha (Nebraska, USA) - twórca naprotechnologii. Na seminarium przyjechało ponad 150 słuchaczy z całej Polski, przede wszystkim lekarzy ginekologów.
Seminarium rozpoczęła transmisja z sali operacyjnej, na której prof. Hilgers przeprowadził laparoskopowe usunięcie ognisk endometriozy u pacjentki przy pomocy lasera. Pacjentka od 5 lat zmagała się z problemem niepłodności pierwotnej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik transmisyjnych goście uczestnicy seminarium mogli nie tylko obserwować na żywo postępy operacji, ale również zadawać pytania operatorowi i słuchać udzielanych przez niego wyjaśnień.
Po wykładzie i dyskusji panelowej została przeprowadzona kolejna operacja, również transmitowana na bieżąco laparoskopia diagnostyczna, która pomogła zobrazować wykorzystanie technik anty adhezyjnych i nowoczesnego sprzętu medycznego w chirurgicznej gałęzi naprotechnologii.
Naprotechnologia (od naturalna prokreacyjna technologia) jest stosunkowo młodą dziedziną ginekologii zajmującą się przywracaniem naturalnej, anatomicznej i fizjologicznej równowagi w ciele kobiety. Podstawowym celem tej metody, w odróżnieniu od często przeciwstawianego jej In vitro, jest zdiagnozowanie i usunięcie przyczyny niepłodności. Często do zapłodnienia dochodzi po wykonaniu procedur diagnostycznych i leczeniu farmakologicznym. Czasem konieczna jest operacja.
Podczas swojego wykładu prof. Hilgers wyjaśnił m.in. w jaki sposób odkrycie metod wspomaganego rozrodu pozwalających na ominięcie – lecz nie wyleczenie – problemu uniemożliwiającego zajście w ciążę (np. In vitro) zahamowało rozwój diagnozowania i leczenia niepłodności. Również w Polsce rzadko wykonuje się operacje na jajowodach w przypadkach niepłodności pochodzenia jajowodowego, diagnostyka niepłodności często jest powierzchowna, niekompletna.
W Szpitalu im Sw.Rodziny wykonano w ubiegłym roku ponad 100 operacji w przypadkach niepłodności i najczęściej współistniejącej endometriozy. Tylko w grupie pacjentek skierowanych do nas przez współpracującą z nami Fundację im. Jana Pawła II w Lublinie doszło w tym czasie do 17 ciąż u operowanych u nas pacjentek. U pacjentki operowanej w Szpitalu im. Św. Rodziny z powodu niepłodności (usunięcie ognisk endometriozy) doszło do zapłodnienia w pierwszym cyklu po operacji.
Więcej na ten temat m.in.: