list intencyjny dotyczący współpracy[br]przy badaniach trigeneracji

list intencyjny dotyczący współpracy[br]przy badaniach trigeneracji

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny podejmuje współpracę z Politechniką Warszawską

We wtorek,  21 czerwca br., Szpital im. Świętej Rodziny, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Urząd Miasta st. Warszawy podpisał list intencyjny dotyczący współpracy przy badaniach trigeneracji.

Instalację trigeneracji Szpital wykonał dzięki dotacji z Funduszy Europejskich w ramach projektu pod nazwą. „Odnawialne źródła energii i kogeneracja w m.st. Warszawa” realizowanego przez m.st. Warszawa. Koszt projektu, w części realizowanej w Szpitalu, wyniósł 8 487 000 zł,  z czego fundusze unijne to  4 972 000 zł,  a dofinansowanie m.st. Warszawy to 3 515 000 zł. Zadaniem instalacji, która pracuje już od listopada ub.r., jest wytworzenie ciepła, energii elektrycznej i chłodu dla potrzeb Szpitala.

„Jest to ważna inwestycja dla miasta i szpitala. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w budynkach  użyteczności publicznej  miasta  stołecznego  Warszawy, a rozwiązania zastosowane w projekcie wprowadzają innowacyjność technologiczną. Kogeneracja jest technologią przyszłości.” – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydent m.st. Warszawy.

Udostępnienie wybudowanej i pracującej instalacji trigeneracji pracownikom naukowym oraz studentom Politechniki Warszawskiej i uczestnictwo Szpitala w projekcie badań naukowych ma na celu uzyskanie jeszcze lepszych efektów pracy tej inwestycji, a w konsekwencji optymalizację kosztów eksploatacji szpitala. Wdrożona infrastruktura jest przyjazna dla środowiska.” -  powiedziała  Maria Dziura, Dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny.

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny  jest obecnie jedyną placówką medyczną w Warszawie, która wykorzystuje najnowocześniejszą technologię trigeneracji.

„Chcielibyśmy, aby udział w projekcie pracowników i studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej  przyczynił się do zwiększenia roli nauki w rozwoju gospodarczym opartym o innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie do podniesienia kompetencji naszych kadr i efektów kształcenia studentów.” - podkreśla dr hab. inż. Andrzej Garbacz, profesor PW – Dyrektor Instytutu Inżynierii Budowlanej, dziekan elekt Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej .