NOWOŚĆ W PROGRAMIE EDUKACYJNYM - WCZESNA TERAPIA LOGOPEDYCZNA

NOWOŚĆ W PROGRAMIE EDUKACYJNYM - WCZESNA TERAPIA LOGOPEDYCZNA

Serdecznie zapraszamy rodziców

we wtorki o godz. 12.30 na spotkanie edukacyjne w ramach Programu Edukacyjnego dla Opiekunów Noworodków i Niemowląt:

WCZESNA TERAPIA LOGOPEDYCZNA NOWORODKÓW I NIEMOWLĄT

Od jedzenia do mówienia

Podczas spotkania z neurologopedą dowiedzą się Państwo jak wspomagać rozwój mowy dziecka już od dnia narodzin. Rozwój mowy nie zaczyna się od chwili, kiedy wypowiada ono pierwsze słowa. Tak jak i inne czynności układu nerwowego, zaczyna się już w chwili poczęcia.

W czasie życia płodowego kształtują się odruchy umożliwiające dziecku prawidłowe oddychanie oraz pobieranie pokarmu i jego połykanie (odruchy szukania, otwierania i zwierania warg, żuchwowy, lizania, wypychania, ssania, zwracania, kąsania), doskonali się również zmysł słuchu. – w czasie ciąży dziecko poznaje tzw. cechy prozodyczne języka swojego otoczenia – rytm, melodię, intonację, poznaje barwę głosu mamy i taty. Dziecko rodzi się więc „wyposażone” w określone zachowania, które umożliwiają mu oddychanie, jedzenie i wydawanie dźwięków (płacz, krzyk). Ważną rolę w rozwoju mowy odgrywa również budowa warg, języka i podniebienia – narządów, które w okresie noworodkowym pełnią przede wszystkim funkcję pokarmową, od której dojrzałości i doskonalenia będzie z kolei zależeć później rozwój głużenia i gaworzenia, a następnie mowy. Neurologopeda odpowie m.in. na pytania:

Jakie mogą być przyczyny kłopotów ze ssaniem piersi?

Jakie mogą być konsekwencje zbyt częstego i zbyt długiego używania przez dziecko smoczka uspokajacza?

Do kiedy można podawać dziecku smoczek uspokajacz?

Czy dziecko może oddychać przez usta?

Moje dziecko mocno kąsa. Co to może oznaczać?

Jak mogę pomóc mojemu dziecku zacząć mówić?

Czy moje dziecko może mieć problemy z żuciem, jeśli karmię je tylko papkami?

Karmienie łyżeczką – kiedy rozpocząć i jak to robić?

Kiedy dziecko powinno zacząć pić z kubka? Jaki kubek wybrać?

Kiedy dziecko zaczyna głużyć i gaworzyć?

Moje dziecko urodziło się ze skróconym wędzidełkiem podjęzykowym. Co robić? Czy może to wpływać na rozwój mowy?

Aktualny program sprawdź zawsze na stronie Programu edukacyjnego dla Opiekunów Noworodków i Niemowląt