Postępowanie w nawale mlecznym

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ

O szpitalu

Postępowanie w nawale mlecznym

Nawał mleczny to stan fizjologiczny w czasie laktacji, objawiający się gwałtownym wzrostem produkcji mleka w piersiach. Występuje w 3-6 dobie po porodzie. Piersi stają się powiększone, napięte, cięższe, czasami mocniej ucieplone.

Postępowanie:

  • Karmimy dziecko często, nawet co 1,5 — 2 godz. także w nocy, by nie dopuścić do przepełnienia piersi.
  • Przystawiamy dziecko w różnych pozycjach (szczególnie polecana jest pozycja „spod pachy").
    Jeśli dojdzie do przepełnienia, obrzęku piersi i osłabienia wypływu pokarmu:
  • Przed karmieniem dziecka stosujemy ciepłe okłady przez 4 - 5 min. (np. prysznic, ciepła pieluszka) i odciągamy niewielką ilość pokarmu w celu zmiękczenia otoczki. Ogrzanie piersi powoduje rozszerzenie przewodów mlecznych i ułatwia wypływ pokarmu.
  • Po nakarmieniu dziecka stosujemy zimne okłady (np. pieluszka zmoczona w zimnej wodzie, kostki lodu, owinięta w pieluszkę mrożonka, zimne liście białej kapusty).
  • Jeśli piersi wypełniają się boleśnie między karmieniami, odciągamy niewielką ilość mleka (np. 5-10 ml) do momentu odczucia ulgi — nigdy do pustych piersi!
  • Pomaga również picie 2-3 filiżanek dziennie naparu z szałwii — w zależności od stopnia przepełnienia piersi.
  • Między karmieniami zalecany jest odpoczynek.

Okłady z liści kapusty: główkę białej kapusty myjemy, rozdzielamy liście i przechowujemy w lodówce. Przed użyciem rozgniatamy je przy pomocy tłuczka, widelca, okładamy nimi piersi i zakładamy biustonosz. Okład trzymamy do 0,5 godziny.

Nie ograniczamy płynów — pijemy tyle, ile potrzebuje organizm. Nie ugniatamy, nie masujemy piersi, nie robimy niczego, co powoduje ból!