Święta patrona - Świętej Rodziny[br]z Nazaretu

Święta patrona - Świętej Rodziny[br]z Nazaretu

Dziś piątek, w oktawie Narodzenia Pańskiego święto Świętej Rodziny z Nazaretu - patronalne święto wspólnoty naszego szpitala.

Przez kilkadziesiąt lat mówiono o nas "Szpital przy Madalińskiego". W 1998 roku uznaliśmy, że to wyjątkowe miejsce powinno mieć swojego patrona. Wszyscy byliśmy zgodni: patronem naszego szpitala powinna być Święta Rodzina z Nazaretu - najwspanialsza, wzorcowa Rodzina w historii ludzkości. To miejsce szczególne, święte, bo dokonuje się w nim wyjątkowy cud: rodzi się bezcenny dar Boga Stwórcy - cudownie poczęte ludzkie życie.

Deus caritas est. Bóg jest nie tylko źródłem miłości, ale samą Miłością. Dlatego powołał do istnienia człowieka i cały Wszechświat - z miłości i do miłości. Człowiek jest jedyną istotą stworzoną na obraz i podobieństwo Boga, który jest największą Tajemnicą. Bóg i człowiek to wielkie misterium. Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i niewiastę. Owocem ich miłości jest właśnie ów niepojęty dar nowego życia.

Symbolem naszego Szpitala jest ciekawe logo -  to trzy osoby, wpisane w siebie na kształt krzyża: mężczyzna-ojciec, kobieta-matka i dziecko, czyli rodzina. "Rodzina to bezcenny dar dany ludzkości" - nauczał Błogosławiony Papież-Polak. Rodzinę buduje się tylko na miłości. Zdrowa moralnie rodzina to najlepsza szkoła życia. Kochający rodzice: mądry ojciec i dobra matka, to najlepsi nauczyciele, mistrzowie życia dla swojego dziecka.

Nasz coraz piękniejszy Szpital jest bardzo przyjazny zarówno dla matek i dzieci, jak i pacjentów z innych oddziałów. To efekt stylu i wysokiej jakości, jaką szpitalowi nadaje szef tej placówki, prof. Bogdan Chazan - wspaniały lekarz, ceniony i szanowany naukowiec, wybitny specjalista od tajemnic narodzin ludzkiego życia, humanista i społecznik.

Widzę na co dzień, jak z wielkim oddaniem wykonują swoje obowiązki lekarze, pielęgniarki, położne i inni pracownicy szpitala, w życzliwej atmosferze uczestnicząc w tajemnicy narodzin człowieka.

Jesteśmy podobno jedynym szpitalem w Polsce (a może i w Europie), gdzie w salach pacjentów pod krzyżami są wizerunki patrona - piękne ikony Najświętszej Rodziny. W dniu patronalnego święta naszej wspólnoty niech Bóg czuwa nad tym niezwykłym miejscem, naszymi pacjentami i nami, pełniącymi codzienne obowiązki w służbie życia.

Niech Bóg nam błogosławi.

Święto Świętej Rodziny, 30 dzień grudnia, A.D. 2011
KSIĄDZ ZBYSZEK, SZPITAL ŚWIĘTEJ RODZINY