Nowy Oddział Pediatrii

Nowy Oddział Pediatrii

Już od 7 listopada nowy Oddział Pediatrii przyjmuje pacjentów.

Oddział został zlokalizowany na pierwszym piętrze w nowej części szpitala i dysponuje 27 łóżkami. Na oddziale znajduje się 15 jedno- i dwuosobowych sal dziecięcych z miejscem dla mam oraz jedna sala z łóżkiem intensywnej opieki medycznej. W każdej sali znajduje się łazienka. Mieszczą się tam także 2 pokoje zabiegowe oraz świetlica. Dodatkowo dla rodziców przygotowano wygodne aneksy wypoczynkowe wraz z kuchenkami.

Oddział Pediatrii mieści się w wybudowanym 7 – kondygnacyjnym budynku o powierzchni 16 tys. m². Ta nowa część jest prawie dwa razy większa od dotychczasowej części szpitala. Całkowita powierzchnia obu połączonych budynków wynosi 24 tys. m².

Szpital po przebudowie i modernizacji stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem - Centrum Zdrowia Rodziny i zapewni kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę profilaktyczną, leczniczą i rehabilitacyjną w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych kobietom w różnych okresach życia oraz dzieciom.

Budowa nowej cześci szpitala została ściśle powiązana z budynkiem istniejącym. Wszystkie pomieszczenia wymagające światła dziennego zostały doświetlone przez cztery przestrzenie typu patio. Dwa z nich zostały przykryte szerokim świetlikiem, a dwa są otwarte.

Po rozbudowie i modernizacji szpital będzie dysponował 255 łóżkami, w tym: Oddział Położnictwa - 65 łóżek, Oddział Patologii Ciąży - 17 łóżek, Oddział Pediatrii i Chirurgii Pediatrycznej - 60 łóżek, Oddział Neonatologii z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodków - 71 łóżek, Oddział Chirurgii Onkologicznej - 17 łóżek. Oddział Ginekologii 25 łóżek, Blok Operacyjny z sześcioma salami operacyjnymi, Oddział Intensywnego Nadzoru, Blok Porodowy oraz część diagnostyczna, ambulatoryjna i rehabilitacyjna. Oddana została już Szkoła Rodzenia oraz zakończono przebudowę podjazdów do szpitala (do Izby Przyjęć i Przychodni).

W strukturze szpitala funkcjonuje łącznie 17 jednostek działalności podstawowej, w tym poradnie, pracownie, Izba Przyjęć. Hospitalizowanych jest tutaj rocznie ponad 13.000 pacjentek, a w Przychodni Przyszpitalnej udzielanych jest ponad 33.000 porad. Liczba porodów wzrosła z 1700 w 2003 roku do 4600 w 2010 roku. Umieralność noworodków jest dwukrotnie niższa niż ogólnokrajowa.

W dniu 4 października 2011 odbyła się uroczysta prezentacja oraz poświęcenie Oddziału Pediatrycznego.