Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Od 22 do 29 stycznia 2011 r. trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Wszystkim Paniom chcemy przy tej okazji przypomnieć o możliwości udziału w bezpłatnym programie profilaktycznym, realizowanym m.in. przez Szpital im. Świętej Rodziny.

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym rozwijającym się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy . Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się 500 000 przypadków raka, a do 2050 roku liczba zachorowań może wynieść ponad 1 milion rocznie. W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia - co roku aż 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno – dlatego profilaktyka jest w tym przypadku tak istotna. Właśnie ta idea przyświeca organizatorom corocznego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

W ramach tegorocznej, V edycji tygodnia profilaktyki, można m.in. odwiedzić poświęcone tej problematyce stoiska, tzw. „miasteczka kobiece” (od 25 do 27 stycznia w CH Targówek). Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać tam informacje na temat choroby oraz dostępnych form profilaktyki. Ponadto kobiety będą miały możliwość wykonania bezpłatnych badań w podstawionych cytomammobusach. W Polsce Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest koordynowany przez organizację „Kwiat Kobiecości”

Przypominamy, że każda Polka w wieku od 25 do 59 lat może co trzy lata wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Dodatkowe informacje na temat programu można uzyskać m.in. na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego.