Rozbudowa Szpitala[br]im. Świętej Rodziny 4 XI 2010 r.

Rozbudowa Szpitala[br]im. Świętej Rodziny 4 XI 2010 r.

Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz – Waltz odwiedziła dziś teren finansowanej przez miasto rozbudowy Szpitala im. Św. Rodziny. Wizyta rozpoczęła się od oddanych niedawno do użytku zmodernizowanych pomieszczeń Przychodni Przyszpitalnej. Goście mieli okazję obejrzeć przestronne wnętrza Poradni dla Kobiet oraz nowoczesnej Poradni Neonatologicznej.

Kolejnym punktem programu był teren trwającej od 2007 roku rozbudowy, która wielkimi krokami zbliża się do końca. Oddanie stanu surowego zamkniętego nowej części szpitala stanowi kluczowy etap i pozwala wreszcie docenić prawdziwą skalę inwestycji, dzięki której szpital trzykrotnie powiększa swoją powierzchnię. Szpital, dotychczas kojarzący się z położnictwem, nie tylko zwiększy liczbę miejsc porodowych – w nowych wnętrzach planowane jest również utworzenie Oddziału Pediatrii, i to już w 2011 roku!

Specyfika szpitala położniczego polega na tym, że nie kojarzy się z chorobą i smutkiem tylko z chwilami radości i narodzinami nowego życia. Naszym pragnieniem jest by pobyt w naszym szpitalu był dla pacjentów dobrym wspomnieniem. Rozszerzenie dotychczasowej działalności pozwoli w przyszłości objąć opieką profilaktyczno-leczniczą całą rodzinę.

- prof. Bogdan Chazan, Dyrektor Szpitala

Szpital będzie mógł rozwinąć skrzydła również w pozostałych aspektach swojej działalności – na oddziałach neonatologii, ginekologii i onkologii powstaną nowe miejsca dla pacjentów, a w planach jest również rozpoczęcie usług w zakresie chemioterapii i chirurgii dziecięcej.

Biorąc pod uwagę koszty leczenia oraz ukierunkowany na rodzinę styl pracy szpitala, szczególny nacisk kładziony jest na rozwój ambulatoryjnych form opieki medycznej oraz hospitalizację jednodniową. Dla zapewnienia możliwie rodzinnej atmosfery przyszły Oddział Pediatrii, podobnie jak obecny Pododdział Rekonwalescencji i Leczenia Noworodków, będzie dysponował łóżkami hotelowymi dla matek, co pozwoli zachować nieprzerwany kontakt rodziców i dziecka.

W 2009 roku dzięki finansowanemu przez Urząd Miasta programowi „Zdrowie, Mama i ja” naszą Szkołę Rodzenia ukończyło 1312 par. W rozbudowanym Szpitalu znajdzie się też miejsce na Szpitalny Dom Narodzin,stanowiący interesującą propozycję dla rodziców zainteresowanych odbyciem porodu w domu.

Projekt nowego szpitala został oparty na koncepcji „Monospace”, która pojawiła się w Europie kilka lat temu i zdobywa coraz większą popularność. Powierzchnia szpitala skupia się w zwartej, kompaktowej bryle z czterema przestronnymi patio, co umożliwia doświetlenie bardziej przyjaznym światłem dziennym. Centralnie rozlokowane szyby wind pozwolą na sprawną organizację ruchu pacjentów i personelu po szpitalu.

Zakończenie całości inwestycji jest zaplanowane na 2013 rok, ale kolejne jej elementy będą oddawane do użytku natychmiast po ukończeniu poszczególnych etapów prac. Docelowo szpital powiększy swoją powierzchnię z obecnych 8.000 m2 o kolejne 16.000 m2. Projekt uwzględnia nie tylko zdrowotne potrzeby miasta – na jednej z dwóch kondygnacji podziemnych jest planowany przestronny parking na ok. 100 miejsc.

Wrażenia z wizyty w naszym szpitalu Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowała słowami:”Serce rośnie jak się widzi w jakich warunkach dzisiaj kobiety mogą rodzić dzieci i w jakich warunkach uzyskują porady lekarskie”.