Europejski Dzień Donacji i Transplantacji

Europejski Dzień Donacji i Transplantacji

Warszawa, 8 października 2022r. – Dziś obchodzimy  Europejski Dzień Donacji i Transplantacji promujący i wzmacniający poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep. Przeszczepianie jest uznanym sposobem ratowania życia i przywracania sprawności osobom chorym, które potrzebują zdrowego narządu, tkanki lub komórek. Przeszczepia się nerki, wątrobę, serce, płuc i trzustkę. Wykonuje się także przeszczepienia komórek krwiotwórczych, rogówek i innych tkanek (kości, skóra, zastawki serce). Wyniki przeszczepiania narządów są coraz lepsze, przez co rozszerzają się wskazania do leczenia tą metodą. Akceptacja przez bliskich woli zmarłego, który zażycia wyraził chęć bycia dawcą po śmierci pozwala przywrócić życie i zdrowie wielu chorym. Każda osoba dorosła możliwość podpisania oświadczenia woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dając dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Wypełnione oświadczenie woli noś razem z dokumentami osobistymi.