Festival Nauki

Festival Nauki

Warszawa, 16 września 2022r. - Festiwalu Nauki - jedna z największych inicjatyw popularyzujących naukę tuż przed nami. Zakład Biologii Medycznej, Uniwersytecka Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją oraz Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny zapraszają na Wieczór z nauką – spotkanie z naukowcami zajmującymi się badaniami nad mlekiem kobiecym połączone ze zwiedzaniem Regionalnego Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny.

Termin: 23.09.2022, godz. 18:00; wiek uczestników: Od 15 r.ż.; temat spotkania: Banki Mleka – prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem.

Spotkanie ma charakter teoretyczno-warsztatowy. W ramach części teoretycznej omówione zostaną zagadnienia dotyczące funkcjonowania banków mleka w Polsce jako elementu opieki nad matką i dzieckiem, a także prozdrowotnego i terapeutycznego znaczenia żywienia mlekiem kobiecym każdego noworodka, zdrowego i chorego. Część warsztatowa będzie obejmowała badanie próbek mleka kobiecego pod kątem składników odżywczych, którą rutynowo robi się analizując wartość mleka dawczyń. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zapoznania się z obiegiem mleka w banku mleka od dawcy do biorcy, z włączeniem zasad rekrutacji honorowych dawczyń mleka, procesami laboratoryjnymi jakim podlega mleko zanim trafi do potrzebującego pacjenta oraz kryteriami zakwalifikowania pacjentów do żywienia mlekiem z banku. Ponadto, zaprezentowana zostanie najnowsza wiedza dotycząca składu i roli pokarmu kobiecego. Omówione zostaną także uwarunkowania związane z różnicami składu mleka u poszczególnych kobiet i na różnych etapach laktacji. Wykonane zostaną pokazowe analizy składu próbek mleka kobiecego. Podsumowanie zajęć będzie miało charakter interaktywnego quizu.

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.