ZMIANA PRZEPISÓW UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA

ZMIANA PRZEPISÓW UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA

Warszawa, 27 lipca 2022r. –  Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny informuje o znowelizowaniu przepisów dot. uchwały antysmogowej*, obowiązującej wszystkich mieszkańców Mazowsza. Nowe przepisy obowiązują od 14 maja 2022 r., co oznacza, że od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności,  od 1 stycznia 2028 r. zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Wyjątek stanowi zakaz spalania węgla, jeśli został zainstalowany kocioł, piec, kominek lub inny ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe (np. węgiel, drewno czy pellet):  przed 11 listopada 2017 r., spełniający wymogi klasy 5 lub przed 1 czerwca 2022 r., spełniający wymogi ekoprojektu. Po 1 stycznia 2023 r., nie wolno będzie ogrzewać paliwami stałymi nowo budowanych budynków, o ile możliwe będzie ich podłączenie do sieci ciepłowniczej.

POMOC FINANSOWA

Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać dofinansowanie z gminnego programu dotacyjnego lub z krajowego programu Czyste Powietrze. Dotacje można łączyć, można także   skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W ramach programów można uzyskać dotacje do wymiany kotłów i pieców na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi). W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w wymianę źródła ciepła na nowoczesne oraz ocieplenie budynku, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków. Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej jest kontrolowane. Za użytkowanie niedozwolonych źródeł ciepła i opału można otrzymać mandat do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów, sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5000 zł!

Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

Więcej informacji na stronach: www.eko.um.warszawa.pl/dotacje - dotacje warszawskie oraz www.czystepowietrze.gov.pl - program Czyste Powietrze.

* Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.