SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. ŚW. RODZINY[br]W WARSZAWIE PLACÓWKĄ WZORCOWĄ[br]DLA SIECI BANKÓW MLEKA POWSTAJĄCYCH[br]W POLSCE ORAZ EUROPIE WSCHODNIEJ

• SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. ŚW. RODZINY
    W WARSZAWIE PLACÓWKĄ WZORCOWĄ
    DLA SIECI BANKÓW MLEKA POWSTAJĄCYCH
    W POLSCE ORAZ EUROPIE WSCHODNIEJ

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w okresie ponad dwóch lat prowadzenia Regionalnego Banku Mleka Kobiecego we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, stał się wzorcową placówką dla powstających Banków Mleka na terenie Polski oraz w regionie Europy Wschodniej. W dniach 11-12 maja 2017 r., w Szpitalu odbywa się wizyta studyjna przedstawicieli nowopowstających Banków Mleka z Łodzi i Rzeszowa a także przedstawicieli Stowarzyszenia Neonatologów Ukrainy, wdrażających projekt na terenie Ukrainy.

Szpital podzieli się swym doświadczeniem z zakresu organizacji i funkcjonowania Banku w środowisku lokalnym, procesów obiegu mleka od dawcy do biorcy, terapeutycznych właściwości mleka kobiecego. Na mocy umowy podpisanej pomiędzy Fundacją Bank Mleka Kobiecego a Stowarzyszeniem Neonatologów Ukrainy polska strona udostępni neonatologom z Ukrainy wiedzę typu know-how oraz zapisy Programu Mamy Mleko dla Wcześniaka, na bazie którego funkcjonują Banki Mleka w Polsce pod Patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Dzięki realizacji w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, Fundacją Bank Żywności SOS oraz Wyższą Szkołą Gospodarstwa Wiejskiego grantu Laktotech, dotowanego przez NCBIR, Regionalny Bank Mleka w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, w której do kontroli obiegu mleka od dawcy do biorcy wprowadzono dobre praktyki higieniczne i  produkcyjne oraz  system bezpieczeństwa HACCP. Bank Mleka w Warszawie posiada także największe doświadczenie w dystrybucji pokarmu w regionie.  Na podstawie stosownej umowy  o współpracy między placówkami, mleko z Banku Mleka trafia do najbardziej potrzebujących, chorych wcześniaków i niemowląt leczonych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodków w szpitalach na terenie Mazowsza, wśród nich są m.in. Instytut Matki i Dziecka, Szpital Specjalistyczny Św. Zofii CM Żelazna Sp. z o.o., Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Bielański im. Ks.J. Popiełuszki SPZOZ., Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku  oraz  Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie.

W okresie ponad dwóch lat funkcjonowania Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistyczny im. Św. Rodziny,
koordynatorzy Banku przeszkolili 5 placówek z Polski oraz zorganizowali wizyty przedstawicieli 2 wschodnich placówek medycznych.