PONAD DWA LATA DZIAŁALNOŚCI REGIONALNEGO[br]BANKU MLEKA KOBIECEGO W SZPITALU[br]SPECJALISTYCZNYM IM. ŚW. RODZINY

• PONAD DWA LATA DZIAŁALNOŚCI REGIONALNEGO
    BANKU MLEKA KOBIECEGO W SZPITALU
    SPECJALISTYCZNYM IM. ŚW. RODZINY

Regionalny Bank Mleka Kobiecego, utworzony w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny styczniu 2015r. na wzór stacji krwiodawstwa, gromadzi pokarm od honorowych dawczyń i przekazuje go potrzebującym dzieciom leczonym szpitalach. Jest jedyną placówką tego typu obsługującą region Warszawy i Mazowsza. Pokarm z Banku wspomaga proces leczenia noworodków, których mamy z przyczyn losowych nie mogą karmić własnym mlekiem. W okresie ostatnich dwóch lat Bank Mleka nawiązał współpracę z 66 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego. Zebrano ponad  5000 butelek mleka pasteryzowanego, przebadano pokarm z  ponad 500 litrów mleka oddanego przez mamy.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego na stałe współpracuje z placówkami medycznymi, które odbierają pokarm dla swoich najmłodszych pacjentów. Wśród nich są m.in. Instytut Matki i Dziecka, Szpital Specjalistyczny Św. Zofii CM Żelazna Sp. z o.o., Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki SPZOZ., Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku oraz  Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie.

Zapraszamy do współpracy wszystkie placówki z regionu Mazowsza, które posiadają oddziały położniczo – ginekologiczne oraz noworodkowe II i III stopnia referencyjności, aby wszystkie potrzebujące noworodki przedwcześnie urodzone i chore miały szansę na odżywianie mlekiem kobiecym.” - powiedziała dr n o zdr. Elżbieta Łodykowska, Koordynator Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpital Specjalistycznym im. Św. Rodziny działa pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, na zasadach rekomendowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka (ang. EMBA). Placówka służy także szkoleniu kadr dla innych jednostek powstających w kolejnych miastach Polski.