Odciąganie pokarmu

Poradniki

Odciąganie pokarmu

Wskazania do odciągania pokarmu:

• Oddzielenie matki od dziecka (np. dziecko w inkubatorze, chore, wcześniak).
  • Matka ściąga pokarm minimum 8 razy na dobę, tak aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość pożywienia i utrzymać laktację na odpowiednim poziomie. Najbardziej skuteczną metodą stymulacji laktacji jest naprzemienne ściąganie pokarmu z obu piersi, według schematu:
    5 – 7 min. z jednej piersi, 5 – 7 min. z drugiej piersi
    3 – 5 min. z jednej piersi, 3 – 5 min. z drugiej piersi
    2 – 3 min. z jednej piersi, 2 – 3 min. z drugiej piersi
  • Dziecko ssie nieefektywnie – bywają dzieci, które w jakimś okresie (np. w pierwszych dobach życia, z zaburzeniami motoryki jamy ustnej, w czasie choroby, żółtaczki) nie chcą ssać lub są tak słabe, że nie najadają się z piersi. Wskazana jest stymulacja laktacji 6 godzin po urodzeniu dziecka, kolejne odciągania w regularnych odstępach czasowych, co 3 godziny i dokarmienie dziecka odciągniętym pokarmem.
  • Okres nawału pokarmu
  • Leczenie zastoju lub zapalenia piersi - gdy dziecko nie radzi sobie z opróżnieniem piersi.
  • Relaktacja – pobudzenie gruczołu do wytwarzania większej ilości pokarmu odciąganiem po karmieniu lub między karmieniami.

Uwaga: W prawidłowo przebiegającej laktacji odciąganie pokarmu jest zbędne i niewskazane.

Ręczne odciąganie pokarmu:

• Przed przystąpieniem do odciągania, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, pamiętając o przestrzeniach między palcami (piersi wystarczy myć tylko podczas codziennej kąpieli całego ciała).
  • Sprzęt do odciągania pokarmu i podawania dziecku po każdym stosowaniu należy wypłukać pod bieżącą wodą, dokładnie umyć, np. płynem do mycia naczyń, wypłukać, wysuszyć, przechowywać w czystych wyparzonych pojemnikach.
  • Naczynia do przechowywania pokarmu mogą być szklane (dokładnie umyte i wygotowane) lub jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego (dopuszczonego do kontaktu z żywnością np. z polipropylenu lub polisulfonianu – nie zawierające bisfenolu).
  • Mleko z każdej sesji odciągania należy przechowywać w oddzielnych pojemnikach (można mieszać mleko o porównywalnej temperaturze odciągnięte w ciągu doby). Należy pojemnik podpisać z podaniem daty i ewentualnie godziny odciągania.
  • Przechowujemy porcje do jednorazowego wykorzystania np. ok. 50-100 ml.

Przed odciąganiem pokarmu, pierś można ogrzać za pomocą kompresu rozgrzewającego, prysznica, przez „głaskanie” ruchami okrężnymi lub „sczesującymi” w kierunku brodawki. Nie należy uciskać i masować gruczołu piersiowego.