1953%2001.jpg

Historia Szpitala

przy ul. Madalińskiego 25 w Warszawie

1953 - 2015

1954%2002.jpgSzpital przy ul. Madalińskiego powstał w 1953 roku na podstawie projektu inż. Władysława Borawskiego. Początkowo budynek był planowany jako przychodnia ZLP, jednak tuż po rozpoczęciu prac potrzeba nowoczesnego szpitala ginekologiczno-położniczego została uznana za bardziej palącą. W lipcu 1953 roku otwarty został oddział ginekologiczny, a pół roku później – oddział położniczy z blokiem porodowym.

Początkowo szpital stanowił zaplecze kliniczne Instytutu Matki i Dziecka, a następnie część Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 1. Już wówczas „porodówka na Madalińskiego” stanowiła kluczowy element krajobrazu warszawskiej służby zdrowia. Po blisko siedmioletnim remoncie, 15 kwietnia 1993 roku, szpital stał się samodzielną jednostką ochrony zdrowia. Pięć lat później nastąpiło uroczyste nadanie szpitalowi jego obecnej nazwy: Szpital im. Świętej Rodziny.

Od początku swojego istnienia Szpital przykładał wagę do fizycznego i psychicznego komfortu pacjentek. Troskliwe podejście do pacjentów i staranność w zapewnieniu domowej atmosfery były dostrzegane już w latach ’50 ubiegłego stulecia: 1954%2001.jpg

„Przechodząc długimi, jasnymi korytarzami o tonach błękitnym i seledynowym zwracamy uwagę na staranne wykończenie wnętrz. (…) pokoje (…) robią przytulne, domowe wrażenie, nie mają charakteru typowych szpitalnych klitek, które na ogół działają deprymująco na chorych”

– pisał redaktor miesięcznika „Stolica” (nr 14 (276)/1953).

Front%2000.jpg

Dzięki konsekwentnemu przestrzeganiu tej tradycji placówka trwale zapisała się w świadomości mieszkańców (a szczególnie mieszkanek) stolicy jako jeden z filarów  warszawskiego położnictwa. Potwierdzeniem wysokiej klasy świadczonych przez  Szpital im. Świętej Rodziny usług jest uzyskany w 2008 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany później do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009.

patio.jpg

W 2007 roku szpital dołączył do wąskiego grona placówek medycznych wyróżnionych tytułem "Szpital przyjazny dziecku", przyznawanym przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, a w 2009 roku `został finalistą rankingu „Bezpieczny Szpital” zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą” we współpracy Centrum Monitorowania Jakości w Służbie Zdrowia.

Od kilku lat trwa zakrojona na wielką skalę rozbudowa i modernizacja Szpitala, dynamicznie przekształcająca monospecjalistyczny szpital ginekologiczno-położniczy w nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów Szpital nieustannie rozszerza zakres świadczonych usług: w październiku 2006 powstał tu pierwszy na Mazowszu Pododdział leczenia i rekonwalescencji noworodków, niemal dokładnie dwa lata później otworzyliśmy oddział chirurgii onkologicznej (od maja 2011 roku świadczący również usługi z zakresu chemioterapii), a w październiku 2011 roku rozpoczął działalność oddział pediatrii. W maju 2012r.Szpital przekształcając się w ośrodek wielospecjalistyczny zastąpienił w nazwie Szpitala określenia „Ginekologiczno-Położniczy” słowem „Specjalistyczny”.