Oddział Pediatrii

ODDZIAŁ PEDIATRII

Sekretariattelephone.png (22) 4502 259
Pokój lekarski:telephone.png (22) 4502 251
Pokój lekarski:telephone.png (22) 4502 233
Dyżurka pielęgniarek:telephone.png (22) 4502 250
 

p.o. Lekarza Kierującego Oddziałem

lek. spec. Anna Krysiukiewicz - Fenger

 

Pielęgniarka Oddziałowa

mgr Stanisława Mackiewicz

 100_1120.JPG

Drodzy Rodzice!

Oddział Pediatrii Szpitala im. Świętej Rodziny serdecznie zaprasza małych pacjentów, którzy wymagają leczenia szpitalnego. Oddział liczy 21 łóżek, sale są jedno- i dwuosobowe. Oddział ma profil ogólnopediatryczny. Dzieci przyjmowane są ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub nocnej pomocy lekarskiej (NPL), ewentualnie bez skierowania w przypadku pilnej konieczności hospitalizacji.

 Zajmujemy się leczeniem dzieci w niżej wymienionym zakresie:
  • Choroby infekcyjne wieku dziecięcego wymagające leczenia szpitalnego
  • Choroby układu oddechowego (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, obturacyjne zapalenie oskrzeli, stany zapalne nosogardła i ucha środkowego)
  • Choroby układu pokarmowego (biegunka, ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy)
  • Choroby układu moczowego (zakażenie dróg moczowych, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek)
  • Reakcje alergiczne (w tym ostre pokrzywki, rumienie)
  • Inne stany chorobowe wymagające wstępnej diagnostyki pediatrycznej przed przekazaniem pod opiekę specjalistyczną (np. brak przyrostu masy ciała, przedłużająca się żółtaczka, niedokrwistość)

Wykonywane są badania radiologiczne, ultrasonograficzne, EKG. W razie potrzeby możliwa jest konsultacja specjalisty z zakresu laryngologii, okulistyki, neurologii, kardiologii.

Wymagane dokumenty:

Do szpitala należy zgłaszać się ze skierowaniem lekarskim (nie jest niezbędne w przypadku pilnej konieczności hospitalizacji). Skierowanie  do szpitala wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, zaś w godzinach nocnych lekarz Nocnej Pomocy Lekarskiej (adres dla dzielnicy Mokotów: ul. Malczewskiego 47A (Wierzbno), tel. (22) 844-17-77, godziny otwarcia: Pn-Pt: 18:00 - 8:00, w święta i weekendy całodobowo). Prosimy o zabranie dokumentacji medycznej: Książeczki Zdrowia Dziecka, Kart Informacyjnych Leczenia Szpitalnego, aktualnych wyników badań itp. Jeżeli dziecko przyjmuje przewlekle leki specjalistyczne, prosimy o zabranie leków oraz dokumentu potwierdzającego stosowane leczenie.100_1150.JPG

Opieka medyczna:

Opiekę medyczną w oddziale pełni wysoko wykwalifikowana kadra lekarska i pielęgniarska. Poza działalnością leczniczą kładziemy nacisk na profilaktykę. Propagujemy karmienie piersią, podaż witamin, szczepienia ochronne. Podczas hospitalizacji dokonana zostanie także ocena stanu zdrowia dziecka dotycząca problemów  zdrowotnych wymagających dalszej diagnostyki. Dołożymy wszelkich starań, aby życzliwością i uśmiechem zmniejszyć stres jaki dla dziecka i rodzica wiąże się z pobytem w szpitalu.

Warunki pobytu:

100_1093.JPGOddział zlokalizowany jest na I piętrze w nowej części budynku szpitala. Dojście do oddziału jest oznakowane strzałkami. Pomieszczenia oddziału są nowoczesne, przestronne i doskonale wyposażone. Zachęcamy, aby rodzice byli stale obecni przy chorym dziecku.  W trosce o warunki pobytu rodziców sale chorych wyposażono w miejsca do spania dla opiekunów (półkotapczany, rozkładane fotele), szafki ubraniowe oraz węzły sanitarne z prysznicami i toaletami. Rodzice mają do dyspozycji w pełni wyposażone aneksy kuchenne z lodówkami i mikrofalówkami oraz miejsca do wypoczynku zlokalizowane w holach. Ze względów organizacyjno-epidemiologicznych prosimy, aby na sali przy dziecku przebywała jednoczasowo jedna osoba dorosła. Poza oddziałem rodzice mogą odpocząć w przepięknym patio na poziomie „0” oraz w holu przy windach na I piętrze.
Na terenie szpitala (poziom „-1”) znajduje się bistro serwujące dania obiadowe, desery i napoje. Na poziomie „0” w lewym patio znajduje się kawiarnia i sklepy z konfekcją, zaś w prawym patio mieści się salon fryzjersko-kosmetyczny oraz sklep z produktami dla dzieci.

Co ze sobą zabrać?

Do szpitala należy zabrać skierowanie, dotychczasową dokumentację medyczną dziecka, leki przyjmowane przez dziecko przewlekle i dokument potwierdzający ich zlecenie. Dzieci mogą posiadać swoje ubrania, bieliznę nocną, kapcie, szlafroki, ulubione zabawki, książki. Należy zabrać przybory toaletowe, kosmetyki, ręczniki. Jeżeli rodzice będą stale obecni przy dziecku – prosimy o zabranie obuwia i ubrania na zmianę (dres, piżama), środków higieny osobistej, ręcznika, koca i poduszki (ew. śpiwór), niewielkiej ilości żywności.

Procedura przyjęcia do szpitala:

Rodzice zgłaszają się z dzieckiem najpierw do Izby Przyjęć na poziomie -1. Po zarejestrowaniu dziecka w systemie komputerowym, rodzice kierowni są na Oddział Pediatrii na 1 piętrze, gdzie otrzymują do przeczytania i podpisu wymagane formularze. Następnie w gabinecie zabiegowym dziecko jest ważone, mierzone, pielęgniarka dokonuje pomiaru ciepłoty ciała i ciśnienia tętniczego krwi. Kolejno następuje przejście do gabinetu lekarskiego. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu przez lekarza, dziecko jest kierowane do oddziału. Personel wskazuje miejsce pobytu dziecka na sali, omawia z rodzicem topografię oddziału i sprawy organizacyjne. Rodzice proszeni są o zapoznanie się z regulaminem. Po wypisaniu przez lekarza skierowań pielęgniarka pobiera krew, mocz i wymazy do badań laboratoryjnych. Zależnie od potrzeb wykonywane są inne badania diagnostyczne. Pielęgniarka realizuje zlecone przez lekarza zalecenia, które są modyfikowane zależnie od wyników badań i stanu dziecka.


Nasz oddział odwiedziły myszki z programu TVP "Mysia klinika i Doktorek Humorek". Jeżeli Państwo macie ochotę zobaczyć nasz Oddział zapraszmy do obejrzenia programu:

http://www.tvp.pl/dla-dzieci/mysia-klinika-i-doktorek-humorek/wideo/17112011-0930/5560712

ZałącznikWielkość
Kolka niemowlęca.pdf477.05 KB
Pieluszkowe zaplenie skóry.pdf409.73 KB
Odżywianie w trakcie laktacji.pdf364.49 KB